II Ogólnopolska Konferencja pt. “Psychologia – Medycyna – Duchowość. Kolory nadziei – Skaleczeni”

Fundacja Instytut Zdrowia Psychosomatycznego oraz Stowarzyszenie Pod Skrzydłem Anioła ma przyjemność zaprosić Państwa na II Ogólnopolską Konferencję pt. „Psychologia – Medycyna – Duchowość. Kolory nadziei – Skaleczeni”. Konferencja odbędzie się 4-5 września 2021 r. w Hotelu Rzeszów****.

Szczegółowe informacje na www.konferencja.izp.rzeszow.pl


Zaproszeni Prelegenci to znakomite osobistości. Przedstawią tematykę, w której znajdziecie Państwo coś inspirującego dla siebie i rozwijającego zarówno zawodowo jak i osobowościowo. W tym roku, przewodnim tematem Konferencji będzie droga do budowania własnego, ale nie tylko, także  i innych, emocjonalnego zdrowia, zadowolenia, szczęścia, mimo różnych przeciwności życia.
Wykłady i warsztaty, poprowadzą m.in.:
• prof. dr hab. med.  Zbigniew Lew-Starowicz –  wybitny specjalista  w zakresie psychiatrii i psychoterapii, autor i współautor licznych prac z zakresu psychiatrii i seksuologii, 
• dr Lidia D. Czarkowska psycholog, socjolog, trener, coach,
• ks. dr Jacek Prusak znany i poważany w Polsce psycholog i psychoterapeuta, autor wielu książek o tematyce duchowej,
Agnieszka Przybysz – pionierka coachingu w Polsce, ekspert relacji, mentor biznesu z pasją, autorka wielu książek,
Anita Kozłowski, neuropsycholog, psycholog motywacji z Kanady, z Uniwersytetu Alberta w Edmonton, twórca Strukturalnych Systemów Psychologii Transformacji, które rewolucjonizują proces myślowy. Wykłada  neurolingwistykę, stosuje leczenie psychologiczne najskuteczniejszymi metodami psychoterapeutycznymi, posiada praktykę kliniczną, którą rozpowszechnia na wielu kontynentach świata.

Konferencja w pierwszym dniu, zostanie zakończona bardzo innowacyjnie. Autorzy  nietuzinkowego projektu „Kolory Nadziei” Barbara Szafraniec oraz Ryszard Wolbach (były lider zespołu Harlem)  zaprezentują dwugodzinne szkolenie muzyczno – motywacyjne pt. „Szczęście nie jedno ma imię” – w formie anegdot i artystyczno – słownego przekazu nadadzą terapeutycznego charakteru naszemu życiu… wprowadzą uczestników  w świat tajemnic szczęścia wraz z konkretnymi receptami na utrzymanie tego stanu.
Zapraszamy do zapoznania się z dokładnym programem wydarzenia.
Zachęcamy do rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Honorowy Patronat:
• Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl
• Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek
Partnerzy:
• Parlament Europejski – Europoseł Elżbieta Łukacijewska
• Rzeszów – Stolica Innowacji

Poniżej przedstawiamy wywiad z dr Lidią Czarkowską – psychologiem, coachem.

  1. 4-5 września zawita pani do Rzeszowa jako prelegentka II Ogólnopolskiej Konferencji „Psychologia-Medycyna-Duchowość. Kolory Nadziei-Skaleczeni”. Rzeszów jest Pani znany, czy to Pani pierwsza wizyta w naszym pięknym mieście?
    Uczestniczyłam w kilku konferencjach w Rzeszowie. Miałam przyjemność spacerować po tym pięknym mieście i również słuchać koncertu w rzeszowskiej filharmonii.
  2. Poprowadzi Pani wykład i warsztat pod tytułem „Podejście integratywno-transpersonalne w pracy z człowiekiem”. Czym jest to podejście integratywno-transpersonalne?
    Kluczem jest tutaj popatrzenie na człowieka wielopoziomowo, wieloaspektowo. Jesteśmy istotą ucieleśnioną, mającą fizjologię i ten ważny aspekt naszego funkcjonowania jest połączony z naszymi emocjami, przeżywaniem rzeczywistości i nadawaniem sensu różnym doświadczeniom. Podejście integratywno-transpersonalne, obejmuje aspekty pracy z człowiekiem, które odbywają się na 4 głównych poziomach: somatycznym, emocjonalno-relacyjnym, racjonalnym i generatywnym oraz duchowym. Na tych 4 poziomach potrzebujemy koherencji – spójności. Są ludzie, którzy rozwijają się w niektórych z tych aspektów i wtedy powstają pewne zniekształcenia w naszym życiu. Natomiast podejście integratywno-transpersonalne, polega na tym aby to wszystko było ze sobą spójnie połączone.
  3. Czyli podejście to idealnie wpasowuje się w całościowe ujęcie człowieka wyrażone trzema słowami: Psychologia-Medycyna-Duchowość (tak jak tytuł naszej konferencji)?
    Absolutnie. Mi jest bardzo bliskie podejście tzw. cross-dyscyplinarne, które łączy perspektywy kilku rożnych dyscyplin, które wyewoluowały w historii nauki jako odrębne gałęzie a XXI wiek pozwala je łączyć.
  4. Do kogo kieruje Pani ten wykład i warsztat? Czego uczestnicy będą mogli na nich doświadczyć?
    Jeżeli ktoś jest w punkcie, w którym albo szuka inspiracji lub doświadcza pewnego rodzaju utknięcia i wie, że jest mu potrzebna zmiana, to podejście pomaga zaprosić na zmianę na tych poziomach, które nas blokują lub zatrzymują. Dla osób, które mają świadomość, że biorą odpowiedzialność za swój rozwój lub tych doświadczają trudności/turbulencji życiowych, pokazujących im, że tą ścieżką którą podążali do tej pory, dalej nie ma sensu iść, więc potrzebują zmiany kierunku.
  5. Współpracuje Pani i pomaga wielu instytucjom, firmom i organizacjom. W obecnej sytuacji, chyba jeszcze bardziej potrzebujemy pilnować swojego work-life balance. Dlaczego warto o to dbać i jak to zrobić?
    A propos bycia całością psychofizyczną, jesteśmy istotą, która ma konkretne możliwości i ograniczenia, związane z posiadaniem ciała, jak choćby te związane z naszymi rytmami dobowymi, z fizjologią. Sama to znam, gdyż przerabiałam taki okres w swoim życiu nieuświadomionego wtedy jeszcze pracoholizmu… Jak się bardzo kocha swoją pracę, traktuje ja jak powołanie, to może ona tak bardzo zasysać człowieka, że nie widzi się kosztów jakie ponosi własny organizm. Z powodu przepracowania uległam wypadkowi, bo usnęłam za kierownicą. To był moment, który bardzo mocno mi pokazał, że przekraczam granice, związane z dbaniem o siebie na bardzo podstawowym poziomie. Na szczęście nic strasznego się nie stało poza rozwalonym autem i złamana latarnią uliczną. Ale to był mocny sygnał ze świata zewnętrznego, który pokazał, że nie ma równowagi w moim życiu. Bardzo często nasza ciekawość, nasze zaangażowanie, nasza pasja, idą z poziomu poznawczego lub duchowego, ale jesteśmy uwarunkowani też biologicznie i to też trzeba uszanować. Powiedziałabym nawet, że jesteśmy ubogaceni przez ciało, bo z niego też płynie niezwykła mądrość.
    Są aspekty, wobec których jesteśmy tacy sami jak np. odpowiednia długość snu – ważne aby sypiać odpowiednią ilość czasu w zależności od wieku, dla każdego wieku, jest pewien zakres w którym możemy się poruszać. Wybór sposobów naszego odpoczynku, może być różny w zależności od naszych potrzeb, naszej osobowości, kultury w jakiej żyjemy. Różnie ładujemy swoje baterie – w różnych proporcjach pasywnie/aktywnie. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała, aby dopasować metody do siebie. Metody te również, są zmienne w czasie i zmieniają się dla danego człowieka z dekady na dekadę. Jest to nieustanny proces.
  6. Jednym z najważniejszych aspektów naszego istnienia, są relacje. Relacje z bliskimi, współpracownikami i z siłą wyższą. Jak je budować i jak pielęgnować?
    W relacjach ważna jest równowaga. Zwykle w relacjach jest: ja i ty, ale jeszcze jest my i jest świat. Musi być równowaga między wdechem a wydechem, między dawaniem a przyjmowaniem, między tym co wnoszę a tym co jestem gotowa przyjąć. Tu ludzie mają różną gotowość, różną biegłość w tych aspektach. Są tacy, którzy mocno są skoncentorani na ja (są świadomi własnych potrzeb, nie bardzo widzą ty, nie potrafią budować my) Są tacy, którzy mocno są skoncentrowani na ty (nie widzą siebie, swoich potrzeb, więc znikają w relacji). Są tacy, którzy boją się „my’ i tacy którzy uważają, że ich życie ma sens tylko wtedy, gdy to „my” jest i są wtedy od tego zależni. I jest jeszcze relacja ze światem/kosmosem/ z szerszą rzeczywistością – niektórzy uważają, że na tym polega sens ich istnienia a inni, boją się tego i uważają że jest to fikcyjne lub nieracjonalne.
  7. My ludzie, pragniemy być szczęśliwi. Na zakończenie naszej rozmowy, proszę o wskazówki dla naszych czytelników: jak zadbać o swój dobrostan i dlaczego warto?
    Ludzie na różne sposoby definiują kiedy są szczęśliwi i co to znaczy dla nich. Odwołam się do jednego z ważnych badaczy ludzkiego szczęścia i zadowolenia – Martina Seligman’a. On mówił o trzech definicjach szczęścia: życie przyjemne (mądre i dobre zaspokajanie swoich potrzeb), życie zaangażowane/dobre (wykonujemy czynności same w sobie nas gratyfikujące/nagradzające, jeżeli działamy w zakresie naszych predyspozycji i talentów), życie sensowne (życie w imię wyższego dobra, kiedy istnieje jakaś misja, wartości nie sprowadzone do danej osoby, tylko uogólnione). Każdy z tych rodzajów szczęścia jest ok. Cudownie by było mieć wszystkie rodzaje współobecne.
  8. Na koniec, czego życzyłaby Pani naszym odbiorcom, czytelnikom na najbliższy czas, na życie?
    Mam takie życzenie z serca dla każdego człowieka: „żeby się nie bał tego co odchodzi i tego co nadchodzi, żeby miał zaufanie do czegoś większego, do linii życia, do procesu rozwoju, wzrostu do tego, że to wszytko jest po coś, ku czemuś, ma sens. I taka otwartość, gotowość na puszczanie tego co stare na bycie obecnym w tu i teraz, na zapraszanie tego co nowe, powoduje że życie jest płynniejsze, piękniejsze lżejsze, łatwiejsze, nawet jak są bardzo trudne momenty.