„Jako w niebie tak, i w Komańczy” – projekcja filmu w Rymanowie-Zdroju

19 września 2021 r. (niedziela) o godz. 16:30 w kościele pw. św. Stanisława BM w Rymanowie-Zdroju odbędzie projekcja filmu pt. „Jako w niebie, tak i w Komańczy”.

Będzie możliwość nabycia płyt z filmem, w specjalnym wydaniu.
Telewizja Obiektyw wydała z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego okolicznościową publikację książki, w której umieszczony jest cały tekst ślubów jasnogórskich.

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” to dokument fabularyzowany przedstawiający historię internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy. Przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia.Prymas Wyszyński aresztowany został w 1953 roku i przez trzy lata przebywał w odosobnieniu. Władze komunistyczne czterokrotnie zmieniały mu miejsce pobytu, Komańcza kończy ten etap życia Wyszyńskiego (w tej roli Marek Kalita).W tej małej bieszczadzkiej wiosce przebywał od 29 października 1955 roku do 28 października 1956 roku. Zgodnie z zamysłem komunistów tamtejszy klasztor sióstr Nazaretanek miał być miejscem zupełnej izolacji Prymasa od świata zewnętrznego.Stało się inaczej, Komańcza była miejscem niezwykłych spotkań duchownego m.in. ze swoim ojcem Stanisławem (Jerzy Trela) oraz Marią Okońską (Aleksandra Popławska), założycielką słynnych „ósemek”. To właśnie w Komańczy Wyszyński napisał dzieło swego życia Jasnogórskie Śluby Narodu PolskiegoSytuację w Polsce lat pięćdziesiątych w filmie obrazują sceny z życia komanieckiej rodziny leśnika Jana (Mateusz Mikoś) i żony Marii (Dagny Mikoś) wraz z dziećmi.

Podczas wydarzenia obowiązują aktualne obostrzenia Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.