Krośnieńska obwodnica oficjalnie otwarta

Blisko 2 km przebudowanej drogi, nowe obiekty inżynieryjne jak: wielojezdniowy wiadukt na linią kolejową, bezkolizyjne węzły drogowe, rozbudowa kilku ulic, budowa nowych ścieżek rowerowych oraz oświetlenia ulicznego. Zakończył się kolejny etap przebudowy drogi krajowej nr 28 biegnącej w granicach miasta. Przez Krosno można teraz przejechać bezpieczniej i szybciej, a samo miasto zyskało wielkomiejski charakter. Marzyliśmy o dokończeniu tej inwestycji – podkreśla Piotr Przytocki prezydent Krosna.

Prace przy rozbudowie IV etapu krośnieńskiej “obwodnicy” rozpoczęły się 19 grudnia 2019 i trwały pomimo trudnej sytuacji epidemicznej nieprzerwanie do 5 maja 2021.

W ramach inwestycji dobudowano nową jezdnię, wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi. Wymieniono nawierzchnię na całym odcinku, wykonano nowe węzły komunikujące tereny przemysłowe oraz Dzielnicę Polanka. Inwestycja ta znacząco podniosła dostępność dla mieszkańców, przedsiębiorców i bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego – nadmienia dr Tomasz Soliński zastępca prezydenta Krosna.

Przebudowane zostały skrzyżowania, które wcześniej utrudniały życie kierowcom. Na skrzyżowaniu ulic Podkarpackiej, Skłodowskiej – Curie, Okulickiego i Baczyńskiego, powstały nowoczesne, bezkolizyjne węzły drogowe. Wybudowano rondo na ul. Curie – Skłodowskiej, a także nową ulicę Tytusa Trzecieskiego, która połączyła dzielnicę Polanka z ulicą Tysiąclecia.

Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym elementem inwestycji był wiadukt drogowy nad linią kolejową nr 108. Dodatkowo powstały drogi zbiorcze, chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, ekrany dźwiękochłonne oraz nowoczesne oświetlenie.

Koszt modernizacji to 56 065 507,09 zł, dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury wyniosło 31 859 740 zł.

Po blisko półtora roku prac i związanych z nimi utrudnień, możemy użytkować bezpieczną infrastrukturę sprzyjającą mieszkańcom, kierowcom i pieszym. Droga uzbrojona została w oświetlenie, sygnalizacje świetlne oraz sterowanie ruchem. Przez Krosno można teraz przejechać bezpieczniej, płynniej, szybciej, bez stania w korkach. Nie bez znaczenia są też wrażenia estetyczne. Miasto pięknie wygląda, szczególnie wieczorem. Krosno zyskało wielkomiejski charakter. To jest to o czym marzyliśmy – podkreśla Piotr Przytocki

Każdy, kto będzie przejeżdżał tą drogą, zauważy, że miasto dynamicznie się rozwija i dzięki poprawie infrastruktury sprzyja mieszkańcom, inwestorom i zachęca do tego, żeby w miejscu o takich warunkach mieszkać i rozwijać swój biznes – dodaje Tomasz Soliński.

Wykonawcą prac było konsorcjum złożone z lokalnych firm. Liderem był Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie, a partnerami: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych S.A. w Krośnie, oraz Wolmost Sp. z o. o. – To była jedna z najważniejszych inwestycji zrealizowanych przez nasze przedsiębiorstwo w ciągu ostatnich lat. Nasza firma znajduje się od początku w Krośnie, zatrudniamy wielu mieszkańców Krosna i okolicznych powiatów, więc była to dla nas inwestycja prestiżowa, traktowana priorytetowo. Cieszymy się, że mogliśmy realizować tak ważną inwestycję dla mieszkańców Krosna. Dzięki tej modernizacji Krosno zyskało nowoczesny układ komunikacyjny, którego nie powstydziłoby się wiele miast w Polsce – mówią przedstawiciele Rejonu Budowy Dróg i Mostów w Krośnie.

Kolejnym wyzwaniem dla Krosna jest włączenie drogowe w układ komunikacyjny budowanej drogi ekspresowej S19 „Via Carpathia”, dzięki któremu mieszkańcy Krosna będą mogli szybko i bezpiecznie skorzystać z sieci Europejskich Korytarzy Transportowych.

Źródło: Urząd Miasta Krosna

Fot. Urząd Miasta Krosna