Speed-ball w gminie Miejsce Piastowe

Gmina Miejsce Piastowe, ze środków Fundacji Orlen w ramach projektu “Tworzymy razem”, zakupiła osiem zestawów do gry w speed-ball. Będą z nich mogły korzystać dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz uczestnicy projektu. – Jako pierwsza gmina na Podkarpaciu wprowadzamy speed-ball do szkół. Mam nadzieję, że radość z tej gry będą miały dzieci, jak i seniorzy – podkreśliła wójt Dorota Chilik.

Speed-ball jest stosunkowo nową dyscypliną sportową. To niewymagająca specjalistycznego sprzętu gra – przy pomocy rakiet odbija się gumową piłeczkę, która jest przymocowana półtorametrową żyłką do wysokiego na 1,7 metra statywu. Piłeczkę należy tak odbić, aby dookoła statywu zatoczyła ruchy kołowe. Obijać ją można samemu, w parach, lewą i prawą ręką.

Pierwsze szkolenie – z tej mało jeszcze znanej dyscypliny sportowej – odbyło się 16 czerwca br. na placu przy Urzędzie Gminy w Miejscu Piastowym. Zasady objaśniał Jacek Kościelny – koordynator rozwoju speed-balla na Podkarpacie, a swoich sił w grze próbowali: wójt Dorota Chilik, zastępca wójta Magdalena Hec-Mrozek oraz pracownicy Urzędu Gminy.

– W speed-ball można grać indywidualnie, w parze lub w większej grupie podzielonej na drużyny. Grać mogą wszyscy, nie ma ograniczeń wiekowych, dzieci zaczynają już od czwartego roku życia. Zaletą jest także to, że grać można wszędzie – w hali, jak i na parkingu. Zestaw do gry można zabrać na stadion, nad wodę, do lasu, na łąkę – zaznaczył Jacek Kościelny.

Gra przywędrowała do Polski z Egiptu. Początkowo traktowana była jako trening dla tenisistów ziemnych, ponieważ wyrabia koncentrację i refleks. Z czasem przerodziła się w nowy, odrębny sport. Od 1984 roku spisane zostały zasady i rozgrywane są zawodny, także międzynarodowe.

– Mam nadzieję, że wkrótce w gminie powstanie liga i wystartujemy w zawodach – planuje wójt Dorota Chilik.

Gmina Miejsce Piastowe zestawy do speed-balla zakupiła ze środków Fundacji Orlen w ramach drugiej edycji progamu “Moje miejsce na Ziemi”.

Materiał nadesłany
Tekst i fot. IP