Wkrótce Święto Drzewa

Od kilkunastu lat 10 października obchodzone jest w Polsce Święto Drzewa, mające długą tradycję w USA. Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnik przyrody, zaapelował do rodaków, by 10 kwietnia 1872 r. posadzili drzewa. Arbor Day to akcja znana w świecie od lat, w Polsce obecna od 2002 roku za sprawą Klubu Gaja, który we współpracy z Lasami Państwowymi organizuje m.in. plebiscyt na Drzewo Roku.

W ten dzień ludzie spotykają się z drzewami, sadzą młode drzewka, organizują spotkania edukacyjne. Sporo wydarzy się również w nadleśnictwach podległych RDLP w Krośnie.


Nadleśnictwo Komańcza w najbliższy weekend organizuje spotkanie z pogadanką w Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło – Życie Archidiecezji Przemyskiej z udziałem młodzieży szkolnej będącej na wyjeździe w Bieszczadach.
Leśnicy z Nadleśnictwa Lesko planują podjęcie akcji wspólnie ze Szkołą Podstawową w Czaszynie oraz organizacji spotkania edukacyjnego dla uczniów z Technikum Leśnym w Lesku 17 października.
Nadleśnictwo Lutowiska wspólnie ze Szkołą Podstawową w Czarnej organizuje konkurs plastyczny, zaś Nadleśnictwo Stuposiany podejmuje na swoim terenie grupę ze Szkoły Podstawowej w Lesku. Przewidziane są odwiedziny w zagrodzie żubrów, pawilonie wystawowym oraz arboretum, gdzie przeprowadzona zostanie prelekcja o rodzimych drzewach i krzewach.
Na terenie Nadleśnictwa Mielec organizowane jest sadzenie drzewek z Przedszkolem Miejskim nr 16 im. Jasia i Małgosi oraz sadzenie drzewek w ptasiej remizie z podopiecznymi Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz ich opiekunami.
Nadleśnictwo Baligród wspólnie ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Nowosiółkach oraz Niepubliczną Szkołą Podstawową w Nowosiółkach 10 października przeprowadzi pogadankę połączoną z pracami manualnymi i pokazem slajdów dla uczestników wydarzenia. Planowane jest posadzenie „Drzewka Przyjaźni” na terenie placówki. W wydarzeniu przewiduje się udział około 80 osób.
Leśnicy z Komańczy już w miniony weekend spotkali się z uczestnikami XL Rajdu Górskiego „Jesień w Beskidzie Niskim” – Rzepedź 2019. Z inicjatywy Koła Terenowego PTTK nr 32 z Rzeszowa, odbyło się spotkanie pod przewodnim hasłem „Drzewa rodzimych lasów – ich znaczenie dla przyrody i człowieka”, w którym wzięło udział 120 osób. Na koniec przeprowadzono konkurs przyrodniczy dla chętnych uczestników spotkania. Laureatom wręczono cenne nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Komańcza.
Nadleśnictwo Dynów ma w planach odwiedzenie Szkoły Podstawowej w Dynowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych, a także żłobka w Dynowie. Leśnicy będą rozmawiać o roli drzew w przyrodzie i w lesie, zadaniach leśnika. Jeśli pogoda dopisze posadzą przed szkołą drzewa.
Z kolei 9 i 10 października na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej przy RDLP w Krośnie zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne pt. „Drzewa i krzewy naszych lasów” dla uczniów ZSP Nr 2 w Krośnie oraz sekcji emerytów i rencistów ZNP. Po zakończonej prelekcji w wiacie edukacyjnej i zajęciach terenowych, na ścieżce edukacyjnej wspólnie zostaną posadzone rodzime gatunki drzew i krzewów. Wśród nich znajdą się min. jodły, dęby, modrzewie oraz głogi i tarniny . Będą to gatunki, które uzupełnią zbiory dydaktyczne ogrodu.
Warto już dziś zastanowić się nad wyborem propozycji na Drzewo Roku z naszego regionu, świetnym kandydatem wydaje się być dąb „Poganin” z Węglówki, który wg najnowszych pomiarów ma 905 cm obwodu w pierśnicy.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

informacja prasowa