16 maja w Komańczy prymas Wyszyński napisał Śluby Jasnogórskie

Dzisiaj mijają 64 lata od powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.

W dniu 16 maja 1956 r. uwięziony w Komańczy prymas Wyszyński napisał dzieło swojego życia. Tekst Ślubów Jasnogórskich powstał podczas jednego poranka. Miały to być śluby całego wierzącego narodu złożone Maryi Królowej Polski jako program pracy duchowej, odnowy moralnej i społecznej.

Jasnogórskie Śluby Narodu złożono uroczyście 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych. Tekst ślubów został odczytany z wałów jasnogórskich przez bp. Michała Klepacza, który zastępował uwięzionego prymasa. Prymas Wyszyński składał w tym czasie śluby w Komańczy, o czym w Częstochowie przypominał pusty fotel z herbem prymasa i wiązanką biało-czerwonych róż.

Okoliczności powstania Ślubów Jasnogórskich przedstawia dokument fabularyzowany „Jako w niebie, tak i w Komańczy”.

„Wszyscy czekamy na tekst odnowienia ślubów Ojcze, ksiądz przeor, cała Jasna Góra, cała Polska, … i my Twoja ósemka. Zajmę się wszystkim. Przemycimy tekst tak żeby go nie podmieniono” Maria Okońska

Kadr z filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy ” Maria Okońska (Aleksandra Popławska) i  prymas Stefan Wyszyński (Marek Kalita), Komańcza 1956 r.

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” – Trailer filmu

Film Bogdana Miszczaka
W reżyserii Macieja Wojcika
Produkcja TELEWIZJA OBIEKTYW

W filmie zobaczymy min: Marka Kalitę ( prymas Stefan Wyszyński)Jerzego Trelę (Stanisław Wyszyński – ojciec prymasa) i Aleksandrę Popławską (Maria Okońska) oraz Mateusza Mikosia (leśnik Jan) i Dagny Mikoś (Cipora)(żona leśnika).

Scenariusz filmu został opracowany w oparciu o archiwalne materiały dotyczące życia związane z działalnością prymasa. Film przybliża jednocześnie codzienne życie prymasa, ale przede wszystkim przypomina jak doszło do powstania niezwykłego dzieła, Ślubów Jasnogórskich, które zostały złożone przez naród polski na Jasnej Górze, 26 sierpnia 1956 r.

Książkę wraz z filmem można nabyć w redakcji Telewizji Obiektyw.
Kontakt z redakcją: tel. 13 493 80 06
e-mail: redakcja@tvobiektyw.pl

Filmy z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” » »