Unijne pieniądze na najpilniejsze zakupy dla podkarpackich szpitali

Podkarpacki samorząd uruchomił unijne pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na najpilniejsze zakupy dla szpitali. W pierwszej kolejności zakupione zostaną środków ochrony zdrowia dla personelu medycznego, czyli maseczki, gogle, jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji oraz kombinezony. W sumie na pomoc dla placówek medycznych zarezerwowane jest 50 mln zł, z czego 20 mln już zostało uruchomionych.

“Mamy już zebrane zapotrzebowanie ze szpitali oraz instytucji walczących z koronawirusem. Wiemy, co i gdzie jest potrzebne. W pierwszej kolejności doposażony będzie szpital jednoimienny w Łańcucie, który jest placówką wyznaczoną do walki z epidemią, ale także 6 oddziałów zakaźnych innych podkarpackich szpitali” – mówi marszałek województwa, Władysław Ortyl.

W najbliższych dnach do łańcuckiego szpitala trafi 20 respiratorów. A każda z pięciu stacji pogotowia w województwie dostanie po 3 ambulanse, które będą służyć do przewozu pacjentów i pobierania wymazów.

W trakcie jest także zakup urządzenia do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa dla sanepidu. Sprzęt ma pomóc zwiększyć ilość wykonywanych badań. Sanepid otrzyma także 7 samochodów potrzebnych do przewozu próbek.