34-latek odpowie za fałszywe zgłoszenie o zagrożeniu

Za fałszywe zgłoszenie o zagrożeniu odpowie 34-letni mieszkaniec gminy Nozdrzec, który wprowadził w błąd służby ratownicze. Mężczyzna – dla żartu – poinformował interweniujących wobec niego ratowników medycznych o tym, że źle się czuje, a dwa dni temu wrócił z rejonu zagrożonego koronawirusem. Policja ostrzega, że tego rodzaju żarty nie pozostaną bezkarne i wobec takich osób będą wyciągane surowe konsekwencje.

W sobotę około godz. 23, brzozowscy policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem potrzeby udzielenia pomocy ratownikom medycznym przy przewiezieniu nietrzeźwego, agresywnego mężczyzny z raną głowy. Według zgłoszenia wynikało, że mężczyzna dwa dni temu miał wrócić z Włoch, z rejonu zagrożonego koronawirusem.

To zgłoszenie zaalarmowało wszystkie służby ratownicze. W stosunku do mężczyzny zachowano wszelkie środki ostrożności i wdrożono procedury, które obowiązują w stosunku do osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem.

Jednak jak się okazało, informacje te okazały się fałszywe. Jak ustalili policjanci, mężczyzna, chcąc zrobić na złość członkom rodziny, wezwał karetkę pogotowia – dla żartu. Ponadto z kolegą, z którym tego dnia pił alkohol, założył się, że jeszcze dzisiaj pojedzie na sygnale karetką pogotowia do szpitala. Mężczyzna faktycznie przebywał na terenie Włoch, ale było to trzy lata temu. Teraz 34-latek odpowie za swoje zachowanie.

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Policja ostrzega, że wszelkiego rodzaju tego typu żarty nie pozostaną bezkarne. Wobec takich osób będą wyciągane surowe konsekwencje. Takie bezpodstawne zaangażowanie służb do działań może spowodować to, że osoba, która będzie faktycznie będzie potrzebowała pomocy może jej nie otrzymać lub otrzyma ją z opóźnieniem. Dlatego apelujemy o rozwagę.

KWP