39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

fot. Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Dzisiaj mija 39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego wspominamy jego pobyt w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy.

Kardynał Stefan Wyszyński był więziony w Komańczy od 29 października 1955 do 28 października 1956 roku. To tutaj napisał niezwykłe dzieło, jakim są Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Aby upamiętnić pobyt kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, w klasztorze utworzono Izbę Pamięci Kardynała, w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu. Ponadto utworzono tzw. dróżkę prymasa – ścieżkę, po której spacerował. Ścieżka składa się z kilku przystanków oznaczonych głazami i tablicami z opisem. W pobliżu wiaduktu kolejowego znajduje się również Kapliczka Matki Bożej Leśnej, którą prymas często odwiedzał.

Historię internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy opowiada dokument fabularyzowany „Jako w niebie, tak i w Komańczy”. Zachęcamy szczególnie tych, którzy nie widzieli jeszcze naszej produkcji do bliższego poznania Prymasa Tysiąclecia.


„Jako w niebie, tak i w Komańczy

Kardynał Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Jako niekwestionowany autorytet moralny oraz współtwórca przemian demokratycznych w Polsce po śmierci otrzymał miano Prymasa Tysiąclecia. 2 października 2019 r. zakończył się jego proces beatyfikacyjny, rozpoczęty 30 lat wcześniej z inicjatywy Jana Pawła II. Gdyby nie zaistniała sytuacja epidemii dzisiaj odliczalibyśmy dni do uroczystej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która miała się odbyć 7 czerwca w Warszawie.