78 -letni mężczyzna pomylił pociągi, chciał odwiedzić rodzinę we Wrocławiu ale dotarł do Krosna.
78-letni mieszkaniec województwa lubelskiego chciał odwiedzić rodzinę we Wrocławiu, a dotarł do Krosna. Pracownica placówki pocztowej zwróciła uwagę na niepokojące zachowanie starszego mężczyzny i zaalarmowała Policję. Funkcjonariusze pomogli wycieńczonemu tułaczką seniorowi dotrzeć do rodziny.
Zima to czas wyjątkowo trudny dla osób bezdomnych, wykluczonych społecznie i pozostawionych samym sobie oraz dla tych, którzy w samotności zmagają się z chorobą. Aby pomóc takim ludziom niejednokrotnie wystarczy dostrzeżenie ich niemego wołania i powiadomienie odpowiednich służb.
Krośnieńscy policjanci zostali powiadomieni o starszym mężczyźnie, którego zachowanie zaniepokoiło pracownicę jednej z placówek pocztowych w Krośnie. Senior kilkukrotnie próbował wypłacić pieniądze, pomimo braku środków na koncie. Mężczyzna był zagubiony i zdezorientowany, a jego wypowiedzi – kompletnie nielogiczne.
Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że mężczyzna jest mieszkańcem województwa lubelskiego i chce dotrzeć do swojej rodziny we Wrocławiu. Jednak już na początku swojej podróży, 78-latek pomylił pociągi i zamiast na Śląsk, dotarł do Rzeszowa, a następnie do Krosna. Senior błąkał się po różnych miastach, był zdezorientowany, głodny i wycieńczony kilkudniową tułaczką.
Z policyjnych ustaleń wynikało, że mężczyzna zamieszkuje samotnie, a jego najbliższa rodzina osiedliła się we Wrocławiu. Perspektywa spędzenia zimy w prowizorycznym domku letniskowym, bez ogrzewania i pomocy bliskich, zmotywowała schorowanego 78-latka do wyprawy na Śląsk.
Policjanci przetransportowali mężczyznę do schroniska, gdzie w końcu mógł odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Pracownicy zaalarmowanego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie wypłacili seniorowi zapomogę i wykupili bilet autobusowy do Wrocławia. Przewoźnik zobowiązał się do opieki nad 78-latkiem i przekazania go oczekującym do wrocławskim dworcu bliskim, którzy również są osobami w zaawansowanym wieku.
Wrażliwość na drugiego człowieka przyczyniła się do skutecznego wsparcia osoby będącej w potrzebie. Pamiętajmy, aby pomóc wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. W ten sposób można uratować ludzkie życie.
źródło: KMP Krosno
fot. poglądowe