Aktorzy spektaklu „Lwów nie oddamy” zwycięzcami Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!

28 czerwca w Warszawie ogłoszono werdykt Jury 25. jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jednym z wielkich zwycięzców okazał się być spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Nagrodę Zespołową za role w przedstawieniu otrzymali aktorzy: Oksana Czerkaszyna, Dagny Cipora, Małgorzata Machowska, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Jacek Sotomski i Robert Żurek! Ponadto, do Oksany Czerkaszyny powędrowała nagroda indywidualna dla najlepszej aktorki!

Oksana Czerkaszyna jako Prawdziwa Ukrainka fot. Maciej Rałowski


W finale jednego z najbardziej prestiżowych polskich konkursów teatralnych, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, rywalizowało 12 spektakli, wyłonionych spośród 130 realizacji z 81 teatrów. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to przegląd o dużym znaczeniu. Ma na celu popularyzację współczesnego dramatu polskiego, promocję rodzimych dramatopisarzy oraz wspomaganie teatrów wystawiających polski dramat i adaptację polskiej literatury współczesnej, a także nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych. 

Lwów nie oddamy fot. Maciej Rałowski


Nagrody przyznało Jury w składzie: Anna Wakulik (przewodnicząca), Krzysztof Babicki, Michał Kotański, Jacek Kopciński, Paweł Płoski.


Poza tym ogromnym sukcesem, „Lwów nie oddamy” ma już na koncie miano najlepszego spektaklu 5. edycji Festiwalu Nowego Teatru, GRAND PRIX 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz Nagrodę Specjalną Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni. Na początku kolejnego sezonu teatralnego artyści wystąpią na festiwalach w Poznaniu i Białymstoku.