Andy Warhol’s life and death

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie „Andy Warhol’s life and death”.

Miejsce wydarzeń: Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4.

09 października (piątek) godz. 17:00 – spotkanie promocyjne katalogu, z wirtualnym udziałem twórców wystawy i autorów tekstów do katalogu.

09 – 11 października (piątek-niedziela) – Akcja „Screen Tests – Twarze Krosna”
“Screen Test” to seria prawie 500 krótkich, eksperymentalnych filmów Andy’ego Warhola, prezentujących wizerunki znanych i nieznanych osób, które odwiedzały go w pracowni The Factory. Każdy z filmów przedstawia w zwolnionym tempie twarz osoby, która przez kilka minut wpatruje się w obiektyw kamery. Daje to wrażenie sennego, prawie nieruchomego portretu, ukazującego osobowość przez spojrzenie. W Akcji “Screen Tests – Twarze Krosna” posłużymy się tą metodą twórczą, by stworzyć osobliwy portret miasta, poprzez wizerunki jego mieszkańców. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji – odwiedzenia Pracowni artystycznej w BWA Krosno i nagraniu z naszą pomocą swojego portretu. Film zostanie wyświetlony na fasadzie BWA Krosno podczas finisażu wystawy.

15 października (czwartek) godz. 17:00 – oprowadzanie po wystawie z komentarzem – prowadzenie K. Solińska, edukator historii sztuki BWA Krosno, koordynator wystawy.

W czasie zwiedzania można będzie poznać genezę i szerszy kontekst, nie tylko prezentowanych na wystawie eksponatów, ale też samej wystawy – jako wizualnej opowieści o życiu i śmierci Andy Warhola.

24 października (sobota) godz. 10:00 – warsztaty rodzinne „A tusz, widelec”
W czasie warsztatów plastycznych będzie można poznać technikę zwaną „blotted line”, stosowaną przez Andy Warhola w jego odręcznych pracach, głównie ilustracjach do czasopism i książek – ze szczególnym uwzględnieniem rysunków do książki kucharskiej ilustrowanej przez Andy Warhola, której oryginalny egzemplarz – pochodzący ze zbiorów Pana Zbigniewa Oprządka – będzie prezentowany w czasie warsztatów. Warsztaty będą okazją do stworzenia własnych ilustracji w formie odbitek z tuszu wykonanych techniką „blotted line”. Zapraszamy uczestników bez ograniczeń wiekowych.
Bilet warsztatowy: 5 zł/os.

31 października (sobota) – finisaż wystawy godz. 17:00 – „Ostatnia wieczerza Andy Warhola” – prelekcja połączona z oprowadzaniem po wystawie – prowadzenie: K. Solińska, edukator historii sztuki BWA Krosno, koordynator wystawy.

„Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci czy Andy Warhola – które z dzieł jest pop-ularniejsze, bardziej nasycone symboliką, albo też ważniejsze w historii sztuki? Zapraszamy do zbadania fenomenu pop-artu szkiełkiem i okiem: poprzez pryzmat historii sztuki – podczas prelekcji, oraz naocznie – zwiedzając wystawę, i oglądając z bliska „Ostatnią wieczerzę” Andy Warhola.

Godz. 18:00 – pokaz „Screen Tests – Twarze Krosna” na elewacji budynku BWA

Źródło: Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie