Bezdomny spał w namiocie w temperaturze minus 5 stopni

W drugim tygodniu stycznia, w godzinach wieczornych, patrol Straży Miejskiej udał się na ul. Mickiewicza, sprawdzić zgłoszenie od mieszkańca, z którego wynikało, że pod mostem, w namiocie koczuje mężczyzna. Funkcjonariusze przy rzece znaleźli rozpadający się namiot, a w nim śpiącego 51-letniego mężczyznę, który był już mocno wychłodzony.

Na dworze panowały trudne warunki, wiał silny wiatr, a termometr wskazywał minus 5 stopni. Przebywanie w takich warunkach stwarzało realne zagrożenie życia i zdrowia. Funkcjonariusze zaproponowali mężczyźnie,  że przewiozą go do schroniska dla osób bezdomnych. Mężczyzna na początku nie chciał się zgodzić, jednak po krótkiej rozmowie udało się im go przekonać. Dzięki czujności mieszkańca i szybkiej reakcji funkcjonariuszy, udało się uniknąć tragedii, gdyż dalsze przebywanie na mrozie mogło skutkować śmiercią tego człowieka.

Zimowa aura, a także coraz niższe temperatury za oknem mogą stanowić duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, czy nieporadnych życiowo. Mając to na uwadze Straż Miejska w ramach akcji „ ZIMA” zwiększyła kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. opuszczone obiekty, parki, przystanki autobusowe oraz inne miejsca, w których znajdować się mogą bezdomni. Strażnicy reagują w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu oraz przekazują informacje o ofertach pomocowych. Apelujemy do mieszkańców Jasła o zwrócenie szczególnej uwagi na bezdomnych. W okresie mrozów osoby te narażone są na zamarznięcie.

inf. Straż Miejska w Jaśle