Bogdan Miszczak z odznaczeniem „ŚZŻAK”

Bogdan Miszczak, prezes Telewizji Obiektyw otrzymał Odznaczenie Pamiątkowe za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny popularyzują wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym. Ustanowione zostało w 2011 roku z okazji 70. rocznicy przemianowania przez gen. Władysława Sikorskiego Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uroczystość odbyła się w siedzibie związku okręgu krośnieńskiego.

Pamiątkowe odznaczenie odebrał również Wiesław Wójtowicz. Z kolei Odznakę „Kolumbowie rocznik 20” otrzymał major wojska polskiego w stanie spoczynku, Stanisław Pomprowicz. Do konspiracji Stanisław Pomprowicz włączył się w marcu 1942 roku. Podlegał bezpośrednio Placówce AK w Tarnowu. W 2015 roku uhonorowany został nagrodą „Świadek Historii”, przyznaną przez Oddział IPN w Rzeszowie.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej powstał w 1989 roku. Organizacja zrzesza nie tylko byłych żołnierzy Armii Krajowej, ale również osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz ich utrwalenia w polskim społeczeństwie. Okręg krośnieński jest jednym z najmniejszych w Polsce. Może natomiast pochwalić się największą ilością klubów historycznych im. Armii Krajowej.

Okręg Krosno jest jednym z trzydziestu pięciu działających w ramach Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.