Chroniony żółw na granicy – podróżnik miał ukrytą niespodziankę w bagażu
Funkcjonariusze podkarpackiej KAS wykryli nielegalny przewóz chronionych gatunków, w tym żółwia stepowego, który po przeprowadzeniu identyfikacji, okazał się przedstawicielem objętego ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) gatunku testudo horsfieldii. Gada znaleziono w bagażu obywatela Ukrainy, podróżującego pociągiem z Kijowa do Polski. Mężczyzna nie miał wymaganych zezwoleń na transportowanie tego chronionego zwierzęcia, co skutkowało jego zatrzymaniem przez służby celne. Żółw trafił pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu i pozostanie tam do wyjaśnienia sprawy przez sąd.
Ten przypadek to kolejny w ostatnim czasie wykryty przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl-Medyka. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej podczas kontroli pasażerów przyjeżdżających z Odessy, służby celne przechwyciły futro wykonane ze skóry chronionego rysia europejskiego. Przemyt chronionych gatunków to poważny problem, z którym KAS zmaga się na co dzień, a liczba wykrytych przypadków nielegalnego transportu ciągle rośnie. W 2024 roku, na podkarpackich przejściach granicznych, funkcjonariusze udaremnili kilkadziesiąt prób przemytu, wykrywając 6,2 tys. okazów, w tym odzież i galanterię wykonaną ze skór zagrożonych zwierząt, koralowce, wyroby z morsa, a także leki zawierające wyciąg z pijawek i pławikonika.
Krajowa Administracja Skarbowa, w ramach walki z nielegalnym przemieszczaniem roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, koncentruje się na ochronie gatunków objętych Konwencją Waszyngtońską. Na liście CITES znajduje się około 30 tys. gatunków, z czego około 10 tys. to zwierzęta. Oprócz żywych roślin i zwierząt, przemyt obejmuje także wypchane okazy, trofea myśliwskie, wyroby z kości, rogów i zębów zwierząt, a także biżuterię, odzież i lekarstwa zawierające sproszkowane fragmenty chronionych organizmów. Wszelkie próby nielegalnego przewozu takich okazów przez granice UE traktowane są jako przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Działania Służby Celno-Skarbowej mają na celu nie tylko udaremnianie przemytu, ale także podnoszenie świadomości społecznej na temat ochrony zagrożonych gatunków. Niezależnie od formy przestępstwa, KAS monitoruje wszystkie przypadki nielegalnego transportu, by zapobiec wyginięciu cennych roślin i zwierząt. Zwalczanie przemytu jest kluczowe w zapewnieniu przyszłości dla zagrożonych ekosystemów, w których te gatunki odgrywają istotną rolę.
Zdjęcie: www.podkarpackie.kas.gov.pl