Czarny bez z Rzeszowa w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2020. Głosowanie trwa do 29 lutego

Czarny bez z Rzeszowa walczy w europejskim konkursie o tytuł Drzewo Roku 2020. Głosy można oddawać tylko do soboty (29.02) do godz. 24.00. Końcówka głosowania jest tajna. Nie można już zobaczyć liczby głosów oddanych na poszczególne drzewa. W ostatnim widocznym rankingu polski czary bez miał 10. pozycję.

Głosowanie na stronie www.treeoftheyear.org

W tegorocznej edycji konkursu Europejskie Drzewo Roku uczestniczy 16 drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Czarny bez z Rzeszowa zapewnił sobie udział w europejskim konkursie zwyciężając w polskiej edycji konkursu Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klub Gaja. Drzewo zostało zgłoszone do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa Halinę Sikorę. Zachwyciła ją niezwykła uroda i forma bzu, który zazwyczaj ma postać krzewiastą.

Internetowe głosowanie w plebiscycie, który wyłoni Europejskie Drzewo Roku trwa do końca lutego. Wyniki zostaną ogłoszone 17 marca podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

fot: www.treeoftheyear.org

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 10. lat szuka w całej Europie drzew z najciekawszymi historiami. W internetowym głosowaniu decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

200-letni Czarny Bez w Rzeszowie, rosnący na skwerze między blokami w samym sercu miasta to swoisty cud natury. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

W Polsce organizatorem konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja.

Drzewo Bzu Czarnego

GATUNEK: BEZ CZARNY (SAMBUCUS NIGRA)
WIEK: 200 LAT
REGION: RZESZÓW, WOJ. PODKARPACKIE, POLSKA

Magia natury.
W naszym świecie istnieją czasami rzeczy niezwykłe. Jedną z nich jest rosnące w centrum Rzeszowa około 200-letnie drzewo bzu czarnego. Zazwyczaj bez czarny to krzew, więc jego drzewiasta forma stanowi unikalne zjawisko. Należy również dodać, że bez czarny już przed wiekami był uważany przez narody słowiańskie i germańskie za święty dar natury. I choć nasz związek z przyrodą nie jest już tak mocny jak niegdyś, mieszkańcy od dawna walczą o ochronę i zachowanie piękna tego niezwykłego drzewa.