Deptak pełen drzew. Na nowej ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie będzie zielono

Ulica Grunwaldzka to kolejna część głównego rzeszowskiego deptaka, która będzie remontowana. Gotowy jest już projekt przebudowy. Na wniosek prezydenta Konrada Fijołka uzupełniono go o drzewa, które zostaną posadzone wzdłuż kamienic.

Główny miejski deptak to przede wszystkim ulice 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzka, a także Rynek i od niedawna część ul. Mickiewicza. W poprzednich latach udało się gruntownie przebudować ulice 3 Maja i Kościuszki. Zostały wyłożone kamiennymi płytami, od nowa zaaranżowano tu zieleń i małą architekturę. Wcześniej przebudowano także podziemne sieci. Podobny zakres ma mieć modernizacja ulicy Grunwaldzkiej. W ubiegłym roku na wniosek prezydenta miasta Konrada Fijołka zlecono jednak zmiany w pierwotnym projekcie przebudowy.

– Zależy mi na tym, aby w mieście było jak najwięcej zieleni. Dlatego uznałem, że warto pomyśleć o dodatkowych nasadzeniach drzew także w tym miejscu. Chcę, aby ulica Grunwaldzka była przyjazna mieszkańcom. Żeby ludzie chętnie tutaj spacerowali i odpoczywali – mówi Konrad Fijołek.

Zaktualizowany projekt modernizacji ulicy jest już w Miejskim Zarządzie Dróg w Rzeszowie. Zakłada utrzymanie dotychczasowej zieleni, którą stanowią przede wszystkim drzewa rosnące na wysokości budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego. A także utworzenie dwóch dodatkowych szpalerów drzew. Bliżej kamienic stojących po stronie wschodniej, drzewa mają rosnąć w donicach. Od strony zachodniej zostaną posadzone w gruncie. Nawierzchnia ulicy zostanie wyłożona kamiennymi płytami oraz kostką, nawiązującymi do ulic Kościuszki i 3 Maja. W całości od nowa miasto zaaranżuje przestrzeń stylowymi ławkami, parkletami i koszami na śmieci. Projekt zakłada także utworzenie monumentu z inskrypcją – pomnika Grunwaldzkiego, renowację zdroju ulicznego oraz montaż stojaków. Oświetlenie po przebudowie będzie wyposażone w energooszczędne oprawy LED.

Prace brukarskie poprzedzi wymiana sieci podziemnych, co ma zminimalizować ryzyko usterek, a co za tym idzie konieczności wykonywania wykopów w przyszłości.

Projekt przebudowy oraz dokumenty niezbędne do rozpoczęcia prac są już w Miejskim Zarządzie Dróg w Rzeszowie. Do 6 lutego miasto czeka na oferty od firm zainteresowanych przeprowadzeniem remontu. Prace mają potrwać do końca roku.

inf. pras. UM Rzeszowa