Festiwalu Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy

Już po raz 13 w Krośnie zawita Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy. Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się od 11 do 12 września. W programie m.in. recital Dagny Mikoś, pokaz fireshow oraz monodram Janusza Stolarskiego.

Dotąd każda edycja Festiwalu miała swojego patrona ze świata sztuki. Tym razem organizatorzy postanowili odejść od tej reguły, decydując się na figurę myśli przewodniej, która brzmi: Skok w rzeczywistość.

11 września /piątek/

19:00

Rękodzieło Artystyczne – wernisaż wystawy powarsztatowej, Krosno /wystawa/

miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Wystawa wieńcząca cykl spotkań „Warsztaty Rękodzieła Artystycznego” skierowany do mieszkańców Krosna, podczas którego każdy krośnianin mógł za darmo poznać techniki decoupage, mydlarstwa artystycznego, szydełkowania artystycznego i tworzenia obrazów z mchu. Rękodzieło artystyczne to zbiór unikalnych technik ręcznego tworzenia przedmiotów, wyrób wytworzony w sposób nieprzemysłowy, posiadający wyjątkowe walory artystyczne, przeobrażające zwykłe z pozoru przedmioty w prawdziwe „perełki”.

19:30

Sztuka i medycyna. Zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne u sławnych artystów – lek. Paweł Wrona, Szpital Uniwersytecki, Kraków /wykład/

miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Medycyna jest kopalnią wielu tematów, które w różny sposób nurtują ludzką egzystencję. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki i przede wszystkim źródłem symboli. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną sylwetki znanych malarzy, muzyków i pisarzy, którzy musieli toczyć walkę z ostrymi lub przewlekłymi chorobami neurologicznymi. Walka ta nie zawsze kończyła się sukcesem, lecz często łączyła się z dynamiczną i paradoksalnie kreatywną integracją przypadku klinicznego z twórczością.

20:15

Zemsta Czerwonych Bucików – Janusz Stolarski, Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT, Poznań /spektakl/

miejsce: Scena Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

Reżyseria i wykonanie: Sławomir Michał Chwastowski, Janusz Stolarski

Obsada: Janusz Stolarski

Scenariusz: Philip Dimitri Galas

Tłumaczenie: Sławomir Michał Chwastowski

Oprawa plastyczna: Bohdan Cieślak

Światło: Renata Stolarska

Zmarły w 1986 roku w wieku 32 lat, Philips-Dimitri Galas – dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał „Avant-Vaudeville”. Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach.

Przykładem tej formy jest monodram „Zemsta Czerwonych Bucików”. Jest to dramat muzyczny – przetłumaczony specjalnie dla Janusza Stolarskiego przez Sławomira Michała Chwastowskiego – choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności. Ze swobodą, dowcipem i ironią aktor przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie. Teraz pozostały mu jedynie niespełnione młodzieńcze ambicje i bezowocne oczekiwanie na wielki sukces. Przeszłość ciąży nad nim jak klątwa rzucona przez dziecięcą piosenkę o „Czerwonych Bucikach”. Klątwa, od której wciąż, na nowo „każdej nocy” próbuje się uwolnić.

Polska prapremiera „Zemsty Czerwonych Bucików” (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.

21:30

Spotkanie z artystami – prowadzący Jakub Sawicki, Warszawa /spotkanie/

miejsce: Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1

W przestrzeni Foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbędzie się spotkanie z Januszem Stolarskim. Stanie się ono przestrzenią do dyskusji, opinii oraz wymiany poglądów pomiędzy widzami a twórcami spektaklu “Zemsta Czerwonych Bucików”.

12 września /sobota/

13:00

Weganie – wernisaż wystawy fotografii , Przemysław Konefał, Milanówek /wystawa/

miejsce: Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła, ul. Rynek 5

„Weganie” to długofalowy projekt pokazujący kulturę, relacje i alternatywny do współczesnej cywilizacji sposób życia oparty na takich wartościach jak miłość, powrót do korzeni, wzajemny szacunek i życie w zgodzie z naturą. Zmęczenie cywilizacją wykreowało nową permakulturę, w której unika się jedzenia żywności, której samemu się nie stworzyło. Zamiast pogoni za wygodnym i nowoczesnym europejskim stylem życia preferuje się relacje między ludźmi i przyrodą. Obecna sytuacja na świecie generuje nowe zachowania. Ludzie pragną spokoju i miłości. “Skok w rzeczywistość” przybiera formę odskoczni lub nawet ucieczki. Wszystkie prace powstały w Bolimowskim Parku Krajobrazowym (2017-2019).

14:00

Stay alive – wernisaż wystawy fotografii, Mateusz Tokarski, Rzeszów /wystawa/

miejsce: Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2

Projekt w formie paradokumentu przedstawia rzeczywistość w czasie epidemii. Bohaterami fotografii są osoby, które w obawie o własne zdrowie i życie, zamiast zwykłej maseczki noszą maskę przeciwgazową. Postacie te przeżywają paniczny lęk w różnych sytuacjach życia codziennego. Cały projekt ma zabarwienie surrealistyczne, a momentami ociera się o czarny humor. Absurdalność obrazów ma skłonić odbiorcę do refleksji nad lękiem, który dotyka każdego z nas.

15:00

hotel Macedonia – wernisaż wystawy fotografii, Marta Konopka, Zawiercie /wystawa/

miejsce: Michel Cafe, ul. Rynek 14

Wszystkie z przedstawionych zdjęć zostały wykonane w jednym kraju. Na mapie świata oddalonym od Warszawy o jedyne 10 cm. Ten maleńki kraj na Bałkanach jest pełen kontrastów, łączy w sobie wpływy greckie, bułgarskie, tureckie i albańskie. Ulice Skopje odbudowane po wielu wojnach, pragną przypomnieć dawne czasy Aleksandra Macedońskiego, jednak w oczy bardziej rzuca się życie w niedostatku i ubóstwie. Tytułowy hotel kojarzony z wypoczynkiem o wysokim standardzie, tutaj spełnia wyłącznie swoją funkcję poznawczą – budynku przeznaczonego do czasowego pobytu.

19:00

Kierunek Kobieta – recital muzyczny Dagny Mikoś, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów /koncert/

miejsce: Krośnieński Rynek

wokal: Dagny Mikoś

muzyka/akompaniament: Mikołaj Babula

Aktorka i wokalistka Dagny Mikoś świadomie wyznaczyła sobie “kobiecy” kierunek, krocząc odważnie po śladach wybitnych artystek, które żyły i tworzyły przed nią… Wraz z wybitnym pianistą Mikołajem Babulą, roztoczą przed odbiorcami recitalu magiczny świat, w którym kobiety z różnych gatunków i czasów spotkają się z całą gamą dźwięków i emocji.

Dagny Mikoś jest absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi (2013) oraz Wydziału Wokalnego Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (2018).

20:15

Skok w rzeczywistość – Teatr Ognia, Wolontariusze i Teatr s.tr.a.c.h., Krosno /spektakl/

miejsce: Krośnieński Rynek

scenariusz i reżyseria: Dagmara Bogacz z zespołem

obsada: Katarzyna Gierlach, Katarzyna Rzepka, Krzysztof Marszałek, Lech Walas, Małgorzata Prajsner, Gabriela Wojnar, Iza Warchoł, Weronika Błachaniec, Karolina Liwosz, Weronika Marszałek

Spektakl ogniowy – magia żywiołu w wykonaniu Wolontariuszy i Teatru s.tr.a.c.h. Widowisko skupiające skomplikowaną technikę ognia, teatr oraz taniec. Występujący artyści toczą walkę z żywiołem, prezentując wachlarz kuglarskich sztuczek. Precyzyjne układy i wielobarwne stroje przykuwają uwagę zapraszając do wspólnej ogniowej podróży.

Tegoroczny pokaz ogniowy, zgodnie z myślą przewodnią 13. edycji Festiwalu, pozwoli publiczności wykonać „skok w rzeczywistość” – tylko w jakiej rzeczywistości się znajdziemy, i w jakich czasach? Uczestnicy wakacyjnych warsztatów ogniowych przygotowali gorącą i zaskakującą podróż w czasie do lat ‘30, ‘50, ‘70, ‘90 i współczesnych.

20:45

Ucieczka z kina „Wolność” – reż. Wojciech Marczewski, Studio Filmowe Tor, Warszawa /kino plenerowe/

miejsce: Krośnieński Rynek

Cenzor okręgowy dowiaduje się, że w czasie projekcji polskiego filmu “Jutrzenka” postacie na ekranie przestały grać swoje role. Rozmawiają ze sobą i zwierzają się publiczności z rozmaitych problemów. Film to groteskowa opowieść o człowieku zniewolonym przez autorytarne mechanizmy władzy. Manifest w obronie sztuki, która nie toleruje żadnej formy cenzury.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 13. edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy są bezpłatne. Jednak widzowie po każdym z nich będą mogli skorzystać z okazji do wsparcia działalności Festiwalu dowolną, wybraną przez siebie kwotą. Darmowe wejściówki na konkretne wydarzenia będą dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie www.nocneteatralia.pl od 27 sierpnia 2020.

Więcej informacji również na Facebooku: https://www.facebook.com/nocneteatraliastrachy

Źródło: Teatr s.tr.a.c.h.