Film „Łukasiewicz nafciarz romantyk” zdobył główną nagrodę na festiwalu PIKE  w Sopocie – wideorelacja

Film „Łukasiewicz nafciarz romantyk” zdobył główną nagrodę na festiwalu PIKE  w Sopocie . “Łukasiewicz –  nafciarz romantyk” to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw. Fabularyzowany dokument opowiada o twórcy przemysłu naftowego – Ignacym Łukasiewiczu. W rolę tę wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka oraz Mateusz Mikoś. Scenariusz filmu napisał Łukasz Walczak, reżyseria Maciej Wójcik, producent Bogdan Miszczak.

To nie pierwsza nagroda konkursie PIKE dla Telewizji Obiektyw. W ubiegłym roku II miejsce w XV edycji konkursu zajął film „Jako w niebie, tak i w Komańczy”. W 2017 roku I miejsce i statuetkę Kryształowy Ekran otrzymał film “Akcja Pensjonat”. A w 2016 roku główną nagrodę otrzymał film “Czas leśnych kurierów”.

Film „Łukasiewicz nafciarz romantyk”to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw. Producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.

Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.