Głuszce z Podkarpacia uzyskają wolność na Suwalszczyźnie

Rekordowa liczba 50 młodych głuszców to tegoroczny sukces Ośrodka Hodowli Głuszca działającego od 26 lat w Nadleśnictwie Leżajsk. Celem tej hodowli jest zasilanie dziko żyjących populacji nowymi osobnikami.

Tylko w latach 2013-2019 na wolność trafiły 203 ptaki wyhodowane w leśnej wolierze.Natomiast nocą z 20 na 21 lipca ośrodek hodowlany opuściło 16 młodych, odchowanych już głuszców (9 kogutów i 7 kur) oraz jedna dorosła głuszyca, mająca pełnić funkcję „niańki” w wolierze adaptacyjnej. Nad ranem zostały wypuszczone w Nadleśnictwie Głęboki Bród na Suwalszczyźnie.

Odłów i pakowanie głuszców do transportu w osobnych pudełkach. Fot. M. Rydzik
Młody kogut głuszca

– Wsiedlenie do naturalnego środowiska odbywa się w taki sposób, że w wolierze adaptacyjnej na stałe jest tylko kura matka, zaś młode mają możliwość swobodnego poruszania się po otaczającym lesie. Z czasem młode usamodzielniają się, a doświadczona kura wraca do naszego ośrodka – objaśnia Zenon Szkamruk, nadleśniczy Nadleśnictwa w Leżajsk.

Kolejne 33 ptaki trafią do lasów na Lubelszczyźnie w ciągu następnych dwóch tygodni. W tym roku w rozrodzie brało udział siedem kogutów i 16 kur, które złożyły łącznie 195 jaj.

– W ich wysiadywaniu wzięło udział 17 głuszyc i cztery kury domowe, pod którymi z 39 jaj wykluło się 14 piskląt – wylicza Anna Bukowska, kierownik ośrodka – Większy sukces lęgowy miały głuszyce, które z 156 jaj wysiedziały 86 żywych piskląt. Niestety, jak zawsze, były naturalne ubytki, jaja niewyklute i zniszczone w czasie wysiadywania. Z kolei w czasie odchowu padła dokładnie połowa piskląt, ale 50 odchowanych młodych w dobrej kondycji uzyska wolność.

Obecnie stado zarodowe leżajskich głuszców liczy 10 dorosłych kogutów i 19 kur. W ciągu kilku ostatnich lat dokonano modernizacji ośrodka, poprawiając warunki hodowli i umożliwiając prowadzenie funkcji edukacyjnej. W 2017 r. wybudowano nowe dwa obiekty z przeznaczeniem dla kogutów na okres lęgowy kur, zapewniające im optymalne warunki życia. W ubiegłym roku ukończono budowę obiektu, który stanowi zaplecze dla hodowli i zapewnia możliwość sterylnego przygotowywania pokarmów i, co bardzo ważne, daje możliwość nadzorowania i obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów. Budynek również pełni rolę edukacyjną; przez lustra weneckie w sali edukacyjnej można obserwować ptaki na wybiegach. Wielką atrakcją są odbywające się wiosna toki głuszców, w trakcie których koguty walczące o względy samic zachwycają bojowym wyglądem i cyklicznie powtarzaną „pieśnią”.

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcie: EdM i Mariusz Rydzik