Jesienna Biesiada Poetycka

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i Klub Literacki zapraszają 9 października o godzinie 18.00 do udziału w Jesiennej Biesiadzie Poetyckiej – spotkaniu z żywym słowem.

Kobieta i mężczyzna – spotkanie z poezją miłosną”

Dariusz Jakubowski – słowo

Katarzyna Thomas – sopran

Piotr Szafraniec – fortepian

W programie utwory:E. Dickinson, W. Szekspir, K.K. Baczyński, W. Szymborska, K.I. Gałczyński, C.P. Baudelaire, T. Hardy, Z. Krasiński, John Donne

Wymiana natchnienia – spotkanie w gronie poetów i przyjaciół poezji

Kobieta i mężczyzna, czyli powiedz mi, jak mnie kochasz…”

Kobieta i mężczyzna jest kolejnym przedsięwzięciem z cyklu Spotkania. Tym razem Dariusz Jakubowski wraz z muzykami: śpiewaczką Katarzyną Thomas i pianistą Piotrem Szafrańcem, proponują nam lekką, poetycko-muzyczną podróż w poszukiwaniu spełnienia w miłości. Miłosne tematy w poezji od E. Dickinson, biblijnej, zmysłowej Pieśni nad Pieśniami, szekspirowskich Sonetów, po współczesnych Szymborską, Gałczyńskiego czy Baczyńskiego. Baudelairowskie namiętności dziewiętnastowiecznego Paryża, peronowe rozstania Thomasa Hardy’ego, ożywcze dotknięcie przywracające sens pustej rzeczywistości opisane przez Z. Krasińskiego. Zajrzymy też do renesansowej alkowy, by zerknąć na „dworski streaptease”, z wdziękiem, dowcipnie uchwycony przez Johna Donne’a, a przetłumaczony przez Stanisława Barańczaka.

Ten eklektyczny patchwork jest świadomym wyborem również w muzyce. Obok legendarnego motywu z filmu Michela Legranda Kobieta i mężczyzna, równie popularnych tematów z Love story czy Amelii, melodii Marka Grechuty, usłyszymy też popularne w artystycznych salonach paryskiej bohemy miniatury/etiudy Ericka Satie, miłosną arię Mimi z Cyganerii Pucciniego czy neoromantyczną pieśń Ryszarda Straussa.

Kobieta i mężczyzna… to wspólna z widzami podróż przez style i epoki, mieszająca formy, by tym bardziej wydobyć sens, bo formy i kostiumy się zmieniają, a archetypiczny sens pozostaje wieczny. Sens połączenia człowieka z człowiekiem nie w namiętnym zmaganiu, walce o dominację płci, a w harmonijnym obdarowywaniu w wolnym wyborze. Miłość, to ów szekspirowski „(…) znak wzniesiony wiecznie nad bałwany, bez drżenia w twarz patrzący sztormom i cyklonom/gwiazda zbłąkanych łodzi”. Przychodzi spoza czasu i przestrzeni, z innego porządku, ale tu na ziemi ma się urealnić.


Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, scena (wejście B), ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie

Termin: 9 października2020, godzina 18.00

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Wstęp wolny

Dodatkowe informacje: wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS. Do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych.


/mat. nadesłane/