Kierowco „Zwalniaj przy szkołach!” przypomina Policja, Yanosik oraz firma Screen Network S.A. w corocznej akcji edukacyjnej

Już 2 września rozpocznie się rok szkolny, a wraz z nim ogólnopolska akcja „Zwalniaj przy szkołach!”, w ramach której Policja, Yanosik i firma Screen Network S.A., będą przypominać kierowcom o zmniejszeniu prędkości w okolicach szkół. W tym roku, działania będą wspierane dodatkową akcją „Zwolnij – niebezpieczny punkt”. Oznacza to, że na mapach w aplikacji Yanosik pojawią się kolejne lokalizacje w obrębie szkół, punkty, w których konieczna jest zwiększona ostrożność, o których będą ostrzegani kierowcy.

Wypadki z udziałem dzieci to nie fikcja, tylko ponura rzeczywistość

Zgodnie ze statystykami Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, najwięcej wypadków z udziałem pieszych i ich najtragiczniejsze skutki, odnotowuje się w miesiącach jesienno-zimowych, w obszarze zabudowanym.

W całym 2023 roku odnotowano 4 943 wypadki z udziałem pieszych, co stanowi 23,6% ogółu wypadków drogowych. “Niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego stanowią ok. 45% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierowcy samochodów osobowych, którzy poprzez niebezpieczne zachowanie za kierownicą doprowadzają do tzw. „najechania na pieszego”. W 2023 roku, w aż 77,9% przypadkach “najechania na pieszego” wina leżała po stronie kierowcy.

Za główne przyczyny tych zdarzeń odpowiadają nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz w innych okolicznościach, nieprawidłowe cofanie i omijanie, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną.

Kierowco, zapewnij dzieciom bezpieczny powrót do szkół

Już 2 września dzieci i młodzież powrócą do szkół, a na drogach pojawią się korki. To dobry moment, aby przypomnieć kierowcom o bezpiecznej jeździe i stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Zwłaszcza, że dzieci po wakacjach bardzo często mają rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, firma Screen Network S.A. oraz Yanosik apelują do zmotoryzowanych, w ramach wspólnej akcji „Zwalniaj przy szkołach”, aby pamiętali o powrocie dzieci do szkół, zredukowali prędkość jazdy i zachowali ostrożność, zwłaszcza w okolicy placówek oświatowych.

Kierowcy, korzystający z aplikacji Yanosik, będą informowani o zbliżaniu się do placówki oświatowej komunikatem głosowym „Zbliżasz się do szkoły. Zwolnij!” oraz banerami graficznymi.

Akcja będzie także komunikowana za pomocą dedykowanej strony internetowej i specjalnych spotów, wyświetlanych na billboardach, rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych w całej Polsce.

Ponadto, policjanci będą organizować spotkania z dziećmi, na których będą edukować je z tematyki bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz wskażą najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły.

Działania „Zwalniaj przy szkołach” potrwają od 2 września do 30 września bieżącego roku.

Dodatkowe informacje o niebezpiecznych punktach w aplikacji Yanosik

Tegoroczna edycja „Zwalniaj przy szkołach” jest również wspierana działaniami „Zwolnij – niebezpieczny punkt”, które zostały wydłużone, po pozytywnym odbiorze w mediach oraz wśród kierowców.

W ramach kontynuacji współpracy z Policją, na mapach w aplikacji Yanosik pojawi się jeszcze więcej ważnych punktów, zlokalizowanych w okolicy placówek oświatowych i nie będą to tylko przejścia dla pieszych.

Użytkownicy Yanosik, którzy zbliżają się do niebezpiecznych punktów, otrzymają specjalne ostrzeżenie w postaci komunikatu głosowego „Zbliżasz się do niebezpiecznego miejsca! Zwolnij i żyj!” oraz banera graficznego o tej samej treści.

Baza niebezpiecznych punktów, o których ostrzega Yanosik, obejmuje przejścia dla pieszych oraz newralgiczne odcinki dróg w całej Polsce, które zostały wytypowane na podstawie szczegółowej analizy Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. W ramach rozpoczęcia akcji “Zwalniaj przy szkołach!”, baza punktów na mapach Yanosik, została rozbudowana o kolejne miejsca, zlokalizowane w okolicy placówek oświatowych, w których należy zwrócić szczególną uwagę na obecność dzieci. Wśród nich znajdą się nie tylko przejścia dla pieszych, ale także odcinki dróg, które prowadzą od szkół do przystanków komunikacji zbiorowej, z których dzieci korzystają podróżując do i ze szkoły – tłumaczy Małgorzata Dąbrowska, Yanosik

W pierwszych dniach nauki w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Policjanci zwrócą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zmniejszeniu prędkości przed przejściem tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego oraz o ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo na nie wchodzącemu. W 2023 roku miało miejsce 1778 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14. W zdarzeniach tych 48 dzieci poniosło śmierć, a 1832 dzieci doznało obrażeń ciała. Mimo, że te dane są z roku na rok coraz niższe, to naszą wspólną misją jest, aby te tragiczne zdarzenia w ogóle nie miały miejsca – mówi nadkom. Robert Opas , Biuro Ruchu Drogowego KGP

Akcja „Zwolnij – niebezpieczny punkt” rozpoczęła się 6 maja i potrwa do 30 września.

Rodzicu, ty też przygotuj się na powrót swoich dzieci do szkół

Nie tylko dzieci, ale również ich rodzice powinni przygotowywać się na powrót do szkół. Zwłaszcza, że po długiej letniej przerwie, to nie lada wyzwanie. Warto zatem, porozmawiać ze swoimi pociechami i przypomnieć im o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.

Rodziców zachęcamy do przypomnienia przepisów, dotyczących zapinania pasów, bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych lub innych urządzeniach przytrzymujących oraz prawidłowego zatrzymywania pojazdu w miejscu dozwolonym w obszarze szkoły.

Informacja prasowa – Yanosik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *