Kino plenerowe! Zapraszamy!

Lato w pełni … i okres wakacji to najlepszy czas na kino pod chmurką 😉
W najbliższym czasie zapraszamy na pokazy naszych filmów do Głowienki i Jaszczwi.

Projekcja filmu „Jako w niebie tak i w Komańczy” odbędzie się już w najbliższy piątek (2 sierpnia) o godz. 20:00 w Głowience na placu obok kościoła.

Film opowiada o pobycie Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, gdzie był przetrzymywany w czasie internowania w latach 1955 – 1956. Przybliża dotychczas mało znany, a jakże ważny okres z życia Prymasa Tysiąclecia. Scenariusz filmu został oparty na historycznych materiałach archiwalnych, wspomnieniach siostry Bogumiły oraz pamiętnikach samego Prymasa Wyszyńskiego.


Kino plenerowe na dukielskim rynku – 4 sierpnia ( niedziela) godz.  20:30.

W razie deszczowej pogody pokaz odbędzie się w innym terminie.

Pokaz filmu “Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” odbędzie się 9 sierpnia (piątek) o godz.  20:00
w Jaszczwi (Dwór Stojowskich).

Zapraszamy również na wystawę “Historia Przemysłu Naftowego na terenie gminy Jedlicze” – przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną w Jaszczwi.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.