Koncert muzyki klezmerskiej w JDK

Zespół Sholem będzie gościem kolejnego Bunkra Muzycznego JDK. Koncert odbędzie się 31 stycznia br. o godz. 18.00 w Sali offowej. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury lub online.

Trzyosobowy zespół Sholem (w języku jidysz – Pokój) został założony w 2001 roku przez Macieja Inglota, absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Trio wykonuje tradycyjną, klezmerską muzykę żydowską we własnej aranżacji. W kręgu zainteresowań poszczególnych członków zespołu znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny styl wspólnie wykonywanej muzyki. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalne – pieśni w języku Jidysz.
Zespół na co dzień występuje na krakowskim Kazimierzu, dzielnicy słynącej z kultury żydowskiej, która każdego roku przyciąga wielu turystów i fanów niemalże z całego świata. Muzycy mają na swoim koncie liczne koncerty krajowe i zagraniczne oraz udziały w wielu prestiżowych festiwalach.
W swoim repertuarze mają kompozycje, które dla jednych są całkiem nieznane, a innym przywołują wspomnienia. Zespół nagrał do tej pory dwie płyty: „Mazl Tov” oraz „To Life”.
Skład zespołu: Maciej Inglot (akordeon), Ewelina Tomanek – Inglot (skrzypce i śpiew) oraz Max Kowalski (kontrabas).