Krośnianie pokochali nowe, ekologiczne MKS-y
Początkiem października 13 nowoczesnych autobusów hybrydowych wyjechało na ulice Krosna i sąsiednich miejscowości. Wszystko to za sprawą wspólnego projektu pt. “Rozwój transportu niskoemisyjnego na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krosno” realizowanego przez Miasto Krosno wraz z Gminami: Chorkówka, Korczyna, Miejsce Piastowe, Wojaszówka i Krościenko Wyżne. Mieszkańcy nie kryją zadowolenia i nie szczędzą pochwał nowym pojazdom.
„Jestem pod wrażeniem. Nowe autobusy mają dużo więcej przestrzeni, łatwo do nich wsiąść, a siedzenia są bardzo wygodne” – chwali 70-letnia pani Krystyna, mieszkanka Krosna. Jak dodaje, bardzo ceni sobie także elektroniczne tablice, które prezentują przebieg linii i głośne komunikaty głosowe, które informują o kolejnych przystankach.
„Wcześniej jeździłam głównie taksówkami, a mój mąż, który porusza się na wózku nie korzystał z komunikacji miejskiej w ogóle. Teraz dzięki niskiej podłodze oraz specjalnie wydzielonym miejscom dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, oboje korzystamy z MKS-ów” – mówi pani Zofia.
O ocenę pojazdów zapytaliśmy również licealistów z Krosna i okolic. Oni jako główne atuty nowych MKS-ów wymienili m.in: porty USB, które umożliwiają doładowanie telefonu, a także mobilną aplikację my Bus online. Aplikacja została przygotowana z myślą o użytkownikach transportu miejskiego zarówno tych, którzy podróżują codziennie jak i okazjonalnych pasażerów.
Oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, aplikacja wyświetla informacje na temat najbliższych odjazdów. Informacje gromadzone są na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia autobusów miejskich przez system GPS.
Pod Starostwem Powiatowym koło godziny 15 widzimy zbierających się urzędników, którzy czekają tam na autobus. Korzystamy z okazji, by zapytać ich o to, jak oceniają nowe MKS-y. Wszyscy zgodnie jako najważniejszą cechę wymieniają ich niskoemisyjność.
„Cieszę się, że miasto dokonało tak mądrego zakupu. Ekologia jest bardzo ważna dla Krośnian. Polska od lat zmaga się z problemem smogu, a w Krośnie bardzo szybko znaleziono dobre rozwiązanie. Ja sam przesiadłem się z samochodu do autobusu” – mówi Robert.
Pojazdy charakteryzują się przede wszystkim niższą emisją szkodliwych substancji oraz niższą emisją hałasu zwłaszcza na przystankach i w miejscach gdzie autobus włącza się do ruchu. Projekt nie skupia się jednak wyłącznie na ekologicznych pojazdach. Zmodernizowana zostanie także infrastruktura przystankowa oraz zbudowany zostanie nowoczesny peron na dworcu autobusowym w Krośnie.
Realizacja projektu przyczyni się do zwiększenia wykorzystania niskoemisyjnego transportu miejskiego poprzez rozwój i integrację systemów publicznego transportu zbiorowego.
Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.