Krośnieńskie szkoły nadal wysoko w prestiżowym rankingu Perspektyw

W tegorocznym rankingu Perspektyw krośnieńskie szkoły po raz kolejny potwierdziły swój wysoki poziom. W prestiżowym zestawieniu szkoły z Krosna znalazły się na wysokich pozycjach, zarówno w rankingach ogólnopolskich jak i wojewódzkich.

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika jest nieprzerwanie od wielu lat najlepszym publicznym liceum ogólnokształcącym w województwie.

„Kopernik” w ogólnopolskim rankingu został sklasyfikowany na 47 pozycji (rok temu 52) i ponownie otrzymał odznakę „Złotej Szkoły 2021”. W pierwszej setce szkół olimpijskich szkoła jest obecna nieprzerwanie od 2000 r. W tegorocznym rankingu olimpijskim znalazła się na 16 miejscu (rok temu 21) co daje jej 1 miejsce w województwie podkarpackim. W rankingu maturalnym „Kopernik” sklasyfikowany został na 69 miejscu w kraju (przed rokiem 74). Biorąc pod uwagę osiągnięcia olimpijskie oraz pozostałe rankingi ogólnopolskie, jest on jedyną szkołą publiczną z województwa o tak znaczących osiągnięciach.

W tym roku w rankingu obejmującym 1 000 najlepszych liceów ogólnokształcących poza „Kopernikiem”, znalazły się także kolejno:

· II Liceum Ogólnokształcące im. Konstytucji 3 Maja w Miejskim Zespole Szkół Nr 4 – pozycja 347 (przed rokiem 375)– tytuł „Srebrnej Szkoły 2021”,

· Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia – pozycja 669 (przed rokiem niesklasyfikowana) – tytuł „Brązowej Szkoły 2021”,

· III Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących – pozycja 695 (przed rokiem 871) – tytuł „Brązowej Szkoły 2021”,

· Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Bronisława Markiewicza – 821 pozycja (przed rokiem 732) – tytuł „Brązowej Szkoły 2021”.

W klasyfikacji wojewódzkiej „Kopernik” uplasował się na 2 pozycji, będąc jednocześnie najwyżej sklasyfikowaną szkołą publiczną na Podkarpaciu. II Liceum Ogólnokształcące zajęło 19 miejsce, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna znalazła się na pozycji 37, III Liceum Ogólnokształcące na miejscu 39, a Katolickie Liceum Ogólnokształcące na pozycji 46. W rankingu wojewódzkim należy także odnotować Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego, które znalazło się na 56 miejscu.

Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie – „Elektryk” drugim technikum w województwie podkarpackim.

Tegoroczne osiągnięcie Technikum Nr 5 w Krośnie to 29 lokata (przed rokiem 15) i tytuł „Złotej Szkoły 2021” w rankingu ogólnopolskim techników. „Elektryk” od wielu lat utrzymuje wysokie pozycje w zestawieniach i jest czołową szkołą w województwie podkarpackim. W tym roku Technikum Nr 5 uplasowało się na 2 miejscu w rankingu wojewódzkim – w roku ubiegłym było liderem rankingu. W ogólnopolskim rankingu maturalnym techników krośnieński „Elektryk” zajął 29 pozycję (przed rokiem 27) co daje mu 1 miejsce w województwie podkarpackim.

Ponadto w rankingu wojewódzkim znalazły się także: na 33 miejscu Technikum Nr 3 (Mechanik), na 44 miejscu Technikum Nr 6 (Budowlanka), na 47 miejscu Technikum Nr 1 (Szczepanik) oraz na 49 miejscu Technikum Nr 4 (Naftówka).

Rankingi Perspektyw od zawsze są dla samorządu ważnym wskaźnikiem, obrazującym jakość pracy w poszczególnych szkołach, więc jest mi niezmiernie miło widzieć po raz kolejny krośnieńskie szkoły na wysokich pozycjach. Na sukcesy w rankingach składa się przede wszystkim ciężka i solidna praca uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkół, więc swoje gratulacje i podziękowania za osiągnięte rezultaty kieruję właśnie do nich. Mam także nadzieję, że pomimo trudnych warunków związanych z trwającą pandemią przyszłoroczne rankingi przyniosą jeszcze więcej radości i satysfakcji, a silna pozycja krośnieńskiej oświaty po raz kolejny zostanie ugruntowana” – jak powiedział Bronisław Baran Zastępca Prezydenta Miasta Krosna.

Ranking Perspektyw jest najbardziej prestiżowym zestawieniem, oceniającym wyniki osiągane przez polskie licea ogólnokształcące i technika. Oceny co roku dokonuje specjalna kapituła za pomocą czterech kryteriów. Są nimi: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką.

Szczegółowe wyniki rankingów liceów ogólnokształcących i techników można obejrzeć na stronie organizatora http://www.perspektywy.pl

– Ranking Liceów Ogólnokształcących 2021 – https://2021.licea.perspektywy.pl/rankings

– Ranking Techników 2021 – https://2021.technika.perspektywy.pl/rankings

Źródło: Urząd Miasta w Krośnie