Kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków

W najbliższych dniach na wielu podkarpackich cmentarzach zbierane będą datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

W Krośnie tradycyjnie kwestować będzie kilkudziesięciu wolontariuszy. Zebrane w tym roku środki Komitet Ratowania Starego Cmentarza w Krośnie przeznaczy na renowację zabytkowych nagrobków dzieci.

Wolontariusze kwestować będą 1 listopada na trzech krośnieńskich nekropoliach – na Starym Cmentarzu przy ulicy Krakowskiej, Cmentarzu Komunalnym przy ulicy kardynała Wyszyńskiego oraz Cmentarzu w Polance.

W Jaśle akcja zbierania datków na rzecz zabytków jasielskiej nekropoli odbędzie się 1 i 2 listopada. W tym roku wolontariusze kwestować będą na odnowienie nagrobka rodziny Soleckich z końca dziewiętnastego wieku. Organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle.

W Sanoku kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbędzie się 1 i 2 listopada na Cmentarzu Centralnym. Pierwszego dnia kwestować będą członkowie Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami, drugiego harcerze sanockiego hufca. 1 listopada harcerze zbierać będą datki na rzecz osób potrzebujących.

1 i 2 listopada kwestować będzie także Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie. We Wszystkich Świętych zbiórki pieniędzy odbywać się będą na najstarszej rzeszowskiej nekropoli oraz cmentarzach Pobiton i Wilkowyja. 2 listopada kwesta prowadzona będzie tylko na Starym Cmentarzu.