„Łukasiewicz – nafciarz romantyk” – plenerowy pokaz oraz spotkanie z twórcami i aktorami filmu na krośnieńskim rynku

29 lipca 2022 o godz. 20.30 na krośnieńskim rynku odbędzie się plenerowa prezentacja filmu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” oraz spotkanie z jego twórcami. Pokaz filmu organizowany jest w ramach Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście.

Łukasiewicz – nafciarz romantyk” to druga produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu Polscy Wizjonerzy. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia realizował Mariusz Konopka. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.
To bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Geniusz Ignacego Łukasiewicza, wprowadził świat na nowe cywilizacyjne tory dzięki rafinacji ropy naftowej. Film potwierdza, czasami poddawane w wątpliwość miejsce narodzenia się światowego przemysłu naftowego. Jest nim Bóbrka na Podkarpaciu i zachowane do dzisiaj urządzenia i kopanki.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

29 lipca 2022, godz. 20.30
Plenerowa prezentacja filmu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”
Spotkanie z twórcami filmu

miejsce: Rynek; wstęp wolny
Sponsorem wydarzenia jest PGNiG
———–

30-31 lipca 2022
Prezentacja Filmu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”
sobota godz. 14.30, 16.00, niedziela 11.00, 13.00, 15,00, 17.00

miejsce: Piwnica PodCieniami
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona


szczegóły na stronie RCKP >>>>

Festiwal Produktów Podkarpackich 2022 program imprezy >>>>

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.


Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.