„Łukasiewicz – nafciarz romantyk” promuje Podkarpacie w Nowej Soli

24 sierpnia rozpoczął się 14. Solanin Film Festiwal w Nowej Soli. W ramach pokazów POLSKIE KINO + zostanie pokazana produkcja Telewizji Obiektyw „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”.

Nowa Sól po raz czternasty zamieni się w przestrzeń, w której będzie można zobaczyć najMOCniejsze polskie obrazy z 2021 i 2022 roku. Aby nie zamykać się jedynie na naszym polskim podwórku, zaprezentujemy dodatkowo najlepsze produkcje z naszych partnerskich festiwali: Cottbus Film Festiwal, 3Kino Praga, Neisse Film Festiwal z Zittau. Nie zabraknie także kina docenianego na najbardziej prestiżowych festiwalach świata: w Cannes, Wenecji, Berlinie i Sundance oraz nagradzanych Oscarami, Złotymi Globami czy europejskimi nagrodami filmowymi. Wzorem ubiegłorocznych edycji Solanina, stawiamy duży nacisk na debaty o idei kina oraz spotkania z festiwalowymi gośćmi – czytamy na stronie festiwalu.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1935434940180760/?ref=newsfeed
14. Solanin Film Festiwal POLSKIE KINO + http://www.solanin-film.pl/program/polskie-kino/

Łukasiewicz – nafciarz romantyk” to druga produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu Polscy Wizjonerzy. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia realizował Mariusz KonopkaW rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz BonaszewskiW filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”. Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.


Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.