Łukasiewicz znów w Krośnie!

Grzegorz Przebinda Rektor PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie, Janusz Fic Prezes Zarządu MPGK Krosno Sp. z o.o. oraz Bogdan A. Miszczak Producent Filmu zapraszają na plenerowy pokaz filmu „Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” w Krośnie.

Pokaz odbędzie się 27.09.2019 (piątek) o godzinie 19:00 na dziedzińcu PWSZ w Krośnie przy ul. Kazimierza Wielkiego. W razie niekorzystnej pogody zapraszamy do auli PWSZ. Wstęp wolny!

Będzie możliwość nabycia płyt z filmem „Łukasiewicz Nafciarz Romantyk”, a także pozostałych filmów cyklu “Historyczny Pejzaż Podkarpacia”.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu –  Łukasiewicz znów w Krośnie!

Producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.