MANUFAKTURA WYOBRAŹNI – Zajęcia artystyczne w RCKP

Lato, lato… co Ty na to? A my na to jak na lato!

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w wakacyjnych zajęciach dla dzieci i młodzieży. W tym roku na uczestników zajęć czekają tematy związane ze sztuką użytkową i wzornictwem przemysłowym, scenografią i makietami czy malarstwem sztalugowym.

Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, ul. Kolejowa 1, Krosno, województwo podkarpackie

Termin: lipiec – sierpień 2020

Godzina: grupa I: od 9.30 do 11.30, grupa II: od 12.30 do 14.30

Wiek uczestników: od 7 do 14 lat

Szczegóły: www.rckp.krosno.pl

Koszt zajęć: 10 zł za pojedyncze zajęcia

Prosimy o zapoznanie się informacją dotyczącą płatności za wybrane zajęcia organizowane w ramach Manufaktury wyobraźni:
* UWAGA! Faktura może zostać wystawiona wyłącznie na dane podmiotu wpłacającego.
* UWAGA! Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń i uiszczenie opłaty – przelew kwoty na konto bankowe RCKP – do 48 godzin po zgłoszeniu formularza. Wysokość opłaty powinna zgadzać się z liczbą wybranych zajęć.


MALARSTWO SZTALUGOWE

TERMIN: 8 lipca 2020

KATEGORIA: malarstwo

REZULTAT: własnoręcznie namalowany obraz, który uczestnicy warsztatów zabiorą do domu

Jak czuł się Pablo Picasso, stając przed płótnem z paletą w dłoni i czy Claude Monet, budząc się rano, znał temat swojego kolejnego obrazu, kim jest artysta i czy od pomysłu w głowie jest daleka droga do gotowego obrazu na płótnie? Uczestnicy zajęć poznają odpowiedzi na te i inne pytania. Poznają też tajniki technik malarskich, dowiedzą się, czym jest perspektywa, relatywizm, temperatura barw, budowanie głębi czy zasady kompozycji. Zajęcia prowadzone będą w kameralnych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników zajęć będzie miał szansę rozwinięcia talentu, odkrycia w sobie potencjału artystycznego, a w rezultacie – pod opieką instruktora – stworzenia swojego własnego, niepowtarzalnego dzieła.

Link do formularza: https://forms.gle/idawYpgi7FHim5tw6

PROJEKT KOSZULKA

TERMIN: 15 lipca 2020

KATEGORIA: sztuka użytkowa – wzornictwo przemysłowe

REZULTAT: koszulka z własnoręcznie wykonanym nadrukiem, którą uczestnicy warsztatów zabiorą do domu

Od pomysłu w głowie do gotowego i niepowtarzalnego wzoru na koszulce. Uczestnicy zajęć poznają metody pracy projektowej – od grupowej burzy mózgów do przeniesienia pomysłu na papier i kolejno na tkaninę – oraz różne techniki barwienia tkanin i transferu własnoręcznie przygotowanej ilustracji/nadruku na koszulkę.

Link do formularza: https://forms.gle/qEY7ZVm5fvxZP39F6

KARTONOWY BRAT BLIŹNIAK 1:1

TERMIN: 22 lipca 2020

KATEGORIA: scenografia/makiety

REZULTAT: własnoręcznie wykonana tekturowa podobizna uczestników zajęć

Pokaż mi swojego tekturowego brata bliźniaka, a powiem Ci kim jesteś. Zajęcia podzielone zostaną na trzy praktyczne części: pierwsza obejmować będzie sesję fotograficzną oraz wydruk zdjęcia twarzy dzieci, druga przygotowanie tekturowej makiety w skali 1:1 z twarzą każdego z uczestników zajęć, trzecia obejmować będzie zdobienie makiet – w tym dobór materiałów oraz barw odpowiadających charakterom dzieci, ich nastrojom i emocjom.

Link do formularza: https://forms.gle/t1m8oULbT6Kdpjgn9

PROJEKT MAKIETA

TERMIN: 29 lipca 2020

KATEGORIA: scenografia/makiety

REZULTAT: własnoręcznie wykonana miniaturowa makieta (lub jej element), którą uczestnicy warsztatów zabiorą do domu

W wielkim świecie zwracamy uwagę na małe rzeczy i drobne gesty. Uczestnicy zajęć wykonają makietę domu, jego części lub dowolnego przedmiotu, rozwijając przy tym wyobraźnię przestrzenną oraz poznając różnice między płaskim rzutem, a przestrzenną bryłą. Do stworzenia makiet – w duchu zero waste – wykorzystane zostaną papierowe odpady.

Link do formularza: https://forms.gle/BG7JRasUGNsUpJtq8

ZDOBIENIE CERAMIKI

TERMIN: 5 sierpnia2020

KATEGORIA: sztuka użytkowa – wzornictwo przemysłowe

REZULTAT: własnoręcznie ozdobiona zastawa (np. kubek i talerzyk), którą uczestnicy zajęć zabiorą do domu

Ręcznie zdobiona porcelana cieszy oczy i przywodzi na myśl wspomnienia najpiękniejszych zastaw stołowych naszych babć i dziadków. Jest ozdobą nie tylko stołów, ale i domów. Delikatne i roślinne wzory lub nowoczesne wzornictwo – jak różne są gusta, tak różne pomysły na to jak ozdobić te przedmioty codziennego użytku. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, czym jest wzornictwo przemysłowe oraz poznają różne techniki zdobienia porcelany. W praktycznej części zajęć zaprojektują własne wzory, które później przeniesione zostaną na naczynia – talerze, kubki lub filiżanki.

Link do formularza: https://forms.gle/SAbmanzHSr49qV2V7

GIPSOWE ODLEWY

TERMIN: 12 sierpnia2020

KATEGORIA: sztuka użytkowa

REZULTAT: własnoręcznie wykonana podkładka pod kubek lub inne naczynie, doniczka, które uczestnicy zajęć zabiorą do domu

Gips – stosowany w budownictwie – dobrze znany jest też w sztuce użytkowej. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób wykorzystać gips do stworzenia kształtów i figur przestrzennych oraz jak wykonać odlewy przedmiotów codziennego użytku bądź ozdób domu, takie jak podkładki pod kubki, pojemniki na klucze lub doniczki. W dalszej części zajęć dzieci dowiedzą się, jak za pomocą farb, dowolnych przedmiotów czy roślin ozdobić gotowe odlewy.

Link do formularza: https://forms.gle/g7J68LgqRKeWbZmM8

MENU FILCOWE – POSIŁEK DNIA

TERMIN: 19 sierpnia2020

KATEGORIA: dekoracja

REZULTAT: własnoręcznie wykonany posiłek z filcu – małe dzieło sztuki – który uczestnicy zajęć zabiorą do domu

Filc – stosowany w szeroko rozumianej sztuce użytkowej, meblarstwie – podczas zajęć znajdzie swoje inne, nietypowe i niebanalne zastosowanie. Posłuży jako główny składnik posiłku dnia. Uczestnicy zajęć, dowiadując się, jak pracować z tego typu materiałem, stworzą przestrzenne obrazki przedstawiające, a nawet imitujące dowolne posiłki – kanapki, obiady czy desery. Kolorystyka filcu oraz produktów filcospożywczych dostowane będą do preferencji smakowych uczestników zajęć.

Link do formularza: https://forms.gle/9fihtoYUfZXt5oyn6

MALI MALUJĄ WIELKICH – PRACA WSPÓLNA, PRZYGOTOWANIE PRAC NA WYSTAWĘ

TERMIN: 26 sierpnia2020

KATEGORIA: malarstwo

REZULTAT: przygotowanie obrazów do wystawy uczestników warsztatów

Świat dorosłych i znane dzieła wielkich malarzy widziane oczami dzieci. Podczas ostatnich zajęć w ramach Manufaktury wyobraźni uczestnicy w parach namalują własne interpretacje dzieł wielkich mistrzów. O tym, czy będą to obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa czy Salvadora Dalego, przyszli mali wielcy malarze dowiedzą się podczas zajęć. Część teoretyczna obejmować będzie przybliżenie postaci i stylu każego z malarzy, omówienie, czym różni się reprodukcja od inspiracji w sztuce, a praktyczna przybliżenie technik malarskich oraz koncepcji powstawania prac – od pomysłu i szkicu do gotowego dzieła na płótnie. Namalowane obrazy trafią na wystawę o tym samym, co zajęcia tytule – „Mali malują wielkich”, którą zobaczyć będzie można od września w galeriach wystawienniczych Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Link do formularza: https://forms.gle/SFQYB8oncpEytyQv7

Wydarzenie odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS. Do odwołania obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

RCKP Krosno