Miasto Rzeszów nowym właścicielem kamienicy z Kinem Zorza

Budynek przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne Kino Zorza jest już własnością miasta. Dla kina oznacza to stabilizację i gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata. Władze Rzeszowa mają także pomysły na szersze wykorzystanie zabytkowej kamienicy przy głównym deptaku.

Zorza to najstarsze rzeszowskie kino. Prowadzi je Regionalna Fundacja Filmowa w Rzeszowie. Nieruchomość do tej pory była natomiast własnością spółki Apollo Film z Krakowa. Aktem notarialnym z 27 kwietnia 2023 roku Gmina Miasto Rzeszów nabyła prawo własności budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania działek, na których on się znajduje. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa nazywa transakcję prezentem dla mieszkańców, którzy bardzo cenią Zorzę i od lat chętnie oglądają tutaj filmy.

– Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych – mówi Konrad Fijołek.

Negocjacje w sprawie zakupu nieruchomości trwały od lutego ubiegłego roku. – Koszt transakcji to 6,22 mln zł. Dziękuję fundacji Apollo oraz samorządowi województwa małopolskiego za przychylność, bez której nie udałoby się nam tak szybko przeprowadzić rozmów i kupić budynku – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Dla Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie taki ruch oznacza stabilizację na kolejne lata działalności.

– Przez całe życie pracuję w Kinie Zorza. Mamy za sobą niezwykle trudny czas, w którym trudno było je utrzymać, widmo likwidacji kilkakrotnie zaglądało nam w oczy. Dzięki naszym widzom oraz przychylności fundacji Apollo udało się jednak ten czas przetrwać. Cały czas staraliśmy się nasz obiekt rozwijać, dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych w Polsce i jestem z tego bardzo dumna – mówi Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie.

Działalność kina w tym miejscu jest zagwarantowana aktem notarialnym, ale i bez tego władze Rzeszowa nie wyobrażają sobie innego przeznaczenia budynku. – Kino z pewnością tu pozostanie, jego dalsza działalność to dla nas priorytet. Chcemy także wykorzystać pozostałą przestrzeń, którą mamy w tym budynku. Jest tu m.in. wspaniały hol i foyer, które mogą także wspaniale służyć mieszkańcom jako otwarta przestrzeń. Przygotowujemy aplikację do walki o miano Europejskiej Stolicy Kultury i Zorza będzie jednym z filarów naszego wniosku – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Na wyższych kondygnacjach swoją siedzibę mają znaleźć m.in. Wydziały Kultury oraz Wydział Marki Miasta, Współpracy Gospodarczej i Turystyki Urzędu Miasta Rzeszowa.

Z kolei przestrzeń na strychu można wykorzystać np. na ekspozycję fotografii czy malarstwa. Gdy już przejmiemy dokumentację techniczną obiektu, przymierzymy się do małych remontów, aby przystosować pomieszczenia do naszych potrzeb – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Powierzchnia użytkowa kupionego przez miasto budynku to 2036,6 m kw. Kino Zorza istnieje tu od 1956 roku, posiada największą na Podkarpaciu salę kinowo – widowiskową na 518 miejsc. A także dwie sale kameralne, każda na 44 miejsca. Dzięki temu Zorza w ciągu dnia może wyświetlać nawet 10 filmów, zarówno festiwalowych, jak i rozrywkowych. Na pierwszym i drugim piętrze są biura (ok. 700 m kw.)

Zorza była trzecim powojennym kinem. Trzecim, spośród dwudziestu czterech, które istniały w Rzeszowie. Przetrwała walcząc z przeciwnościami i kryzysami, klucząc pomiędzy multipleksami, digitalizacją i transformacją kulturowo-społeczną. Pierwszy kinowy seans w Kinie Zorza odbył się 28 sierpnia 1956 roku. Nie wiadomo jaki tytuł filmowy był puszczany, wiadomo, że był to western.

Obecnie Zorza znana jest z ambitnych produkcji, filmów mających „to coś”. Dodatkowo w Zorzy pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, odbywają się różne cykle filmowe: DKF Zorza, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper.

UM Rzeszowa