Nabór do projektu na kotły jeszcze tylko do 19 czerwca

Skończył się sezon grzewczy, mocno zostało ograniczone oddziaływanie na zanieczyszczenie otoczenia domowych kotłowni. Wiosną i latem odetchniemy głębiej, swobodnej i zdrowiej. Ale za kilka miesięcy wraz z nowym sezonem grzewczym problem smogu zacznie znów doskwierać. Prowadzimy nabór do projektu na kotły jeszcze tylko do 19 czerwca.

Wzorem innych województw, również i na Podkarpaciu zostały w 2018 roku wprowadzone tzw. przepisy antysmogowe. Regulacje wprowadzone przez samorząd województwa precyzują wymagania, jakie muszą spełniać piece i kotły na paliwo stałe oraz wszelkiego rodzaju paliwa: węgiel, drewno, pellet itp. Przepisy zaczynają obowiązywać w 2022 roku. Wymianie podlegać będą, w pierwszej kolejności, do końca 2021 roku kotły starsze niż 10 lat. Następnie, do końca 2023 roku piece do 10 lat od daty ich produkcji, a do końca 2025 roku piece do 5 lat od daty produkcji. Wprowadzone przepisy mają za zadanie – do końca 2027 roku – doprowadzić do całkowitego wycofania z użytkowania pieców innych niż klasy 5 oraz Ecodesign.

Mieszkańcy Krosna mają możliwość uzyskania dofinansowania do wymiany starego urządzenia grzewczego na nowe spełniające obowiązujące standardy. Jest nią – realizowany aktualnie przez Miasto Krosno i Gminę Krościenko Wyżne – projekt wyposażania nieruchomości mieszkańców w kotły opalane pelletem o mocach 15, 20, 25 i 45 kW. Oferujemy kotły polskiej firmy GREŃ wyposażone w nowoczesny, obrotowy palnik.

Całkowity koszt dla uczestnika projektu (usunięcia starego kotła, montażu nowego, 5-letniego ubezpieczenia, 6-letniej gwarancji urządzenia) wynosi:

  • kocioł 15 kW – 5 214,50 zł,
  • kocioł 20 kW – 5 397,90 zł,
  • kocioł 25 kW – 5 743,30 zł,
  • kocioł 45 kW – 7 103,50 zł.

W niedługim czasie rozpocznie działalność grupa zakupowa pelletu, organizowana przy MPGK, która będzie hurtowo kupować paliwo dla mieszkańców, co zapewni jego dobrą jakość i dobrą cenę.

Jeżeli Państwo eksploatujecie stary kocioł na paliwo stałe lub chcecie wyposażyć nowy dom w nowoczesny, spełniający aktualne standardy, automatyczny kocioł na pellet klasy 5 zapraszamy do udziału w naszym projekcie.

Wszelkie informacje na temat udziału w projekcie uzyskacie Państwo korzystając ze strony internetowej www.krosno.pl w zakładce „Czysta energia” lub kontaktując się z nami w UM Krosna, budynek przy ul. Staszica 2, pok. 26, tel. 13 4743 688.

UM Krosno