Naftowe Dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza

Ruszamy w ciekawą wędrówkę po pograniczu polsko-ukraińskim, odkrywając miejsca pachnące naftą. Wiążą się one z działalnością Ignacego Łukasiewicza, twórcy przemysłu naftowego na terenie dawnej Galicji. Ta ciekawa turystycznie trasa wiedzie – po polskiej stronie między innymi przez Jasło, Krosno, Bóbrkę, Sanok, Ustrzyki Dolne i Rzeszów a także – po stronie ukraińskiej – Sambor, Borysław i Drohobycz aż po Lwów.

Ignacy Łukasiewicz w 1854 roku założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce, a następnie destylarnie i rafinerie w Ulaszowicach, Polance i Chorkówce. Znany jest przede wszystkim jako wynalazca lampy naftowej czas więc, by dowiedzieć się więcej na temat działalności tego wybitnego człowieka.

W drugiej połowie XIX wieku, szyby naftowe bardzo szybko zaczęły wyrastać także w pobliżu Sanoka, Leska czy Ustrzyk Dolnych. Najważniejszym ośrodkiem wydobywczym stało się Zagłębie Borysławsko-Drohobyckie. Szlak pachnący naftą wiedzie dzisiaj przez miejsca, gdzie w czynnych jeszcze starych kopalniach znajdują się zachowane urządzenia naftowe oraz muzea, w których urządzono ekspozycje poświęcone działalności Ignacego Łukasiewicza czy historii przemysłu naftowego. Okazuje się bowiem, że wyczerpywanie się pokładów tak zwanego oleju skalnego, modernizowanie procesów wydobywczych już w nieodległej przyszłości spowoduje, że jedynie turystyczna trasa szlaku naftowego i jego oznakowanie stanowić będą widomy ślad narodzin przemysłu naftowego na tym terenie. Kolorytu istniejącym ciągle zabytkowym obiektom naftowym dodaje uroczy krajobraz unikalnej karpackiej przyrody.