„Nikifor, moje drugie imię” – tak rozpoczął się cykl Historyczny Pejzaż Podkarpacia

Cykl „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” zapoczątkował dokument fabularyzowany „Nikifor, moje drugie imię”. Jest to opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, który został zaliczony do światowej czołówki malarzy prymitywnych.
Film powstał w 2009 r. Opowiada o ostatnich dniach życia chorego na gruźlicę Nikifora. Artysta spędził je w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu koło Jasła (dzisiejszym Domu Pomocy Społecznej w Foluszu).

Cykl „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” zapoczątkował dokument fabularyzowany „Nikifor, moje drugie imię”. Jest to opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, który został zaliczony do światowej czołówki malarzy prymitywnych.Film powstał w 2009 r. Opowiada o ostatnich dniach życia chorego na gruźlicę Nikifora. Artysta spędził je w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu koło Jasła (dzisiejszym Domu Pomocy Społecznej w Foluszu).

Nikifor Krynicki uznany dziś na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów, poprzez długi czas uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Życie w samotności i nędzy doprowadziło go do choroby, w wyniku której zmarł. Ostatnie miesiące życia spędził w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu gdzie powstało wiele jego prac.  Najchętniej malował akwarelą, czasami łączoną z temperą bądź farbą olejną, rzadziej – w ostatnich latach życia – używał kredek.

Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Najwybitniejsze z nich, zdaniem znawców,- pochodzą z lat 20.-30. Wtedy określił zarówno swoje zainteresowania ikonograficzne, jak i estetyczne.

Wszystkich zainteresowanych nabyciem filmu zapraszamy do kontaktu z redakcją. Zamówienia przyjmujemy mailowo i telefonicznie:
tel. 13 493 80 06, e-mail: redakcja@tvobiektyw.pl
Zapraszamy ?

Zamów pakiet „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” »»»