Nowa leśna trasa rowerowa w Nadleśnictwie Cisna

„SINGLE” W NADLEŚNICTWIE CISNA

Spodziewając się wzmożonego ruchu turystycznego, leśnicy proponują wycieczki do mniej uczęszczanych miejsc w regionie. Dziś zaproszenie do Nadleśnictwa Cisna, gdzie właśnie przekazano do użytkowania nową leśną trasę rowerową „Singletrack pod Honem”.

Jest ona zlokalizowana na północ od Cisnej w leśnictwie Habkowce, zaczyna się nieopodal Ośrodka „Wołosań” (współrzędne geograficzne początku i zarazem końca trasy: 49, 12’56.5”    22,18’55.0”).

Singletrack, czyli trasa o jednokierunkowej możliwości jazdy, wkomponowana jest w naturalny układ terenu. Ścieżka ma długość 13 km, ale jeśli rozpoczniemy jazdę spod budynku Nadleśnictwa Cisna, to jej długość wyniesie ponad 14 km. Szerokość trasy waha się od 0,5 do 1 m. Poziom trudności na początkowym odcinku (ok. 3,5 km)  określony został jako średni. Później jest trudniej, gdyż ścieżka wije się po stoku, a na koniec wspina na szczyt Hon (820 m. n.p.m.). Po osiągnięciu punktu szczytowego następuje długi i momentami ostry zjazd. Trasa ma kształt pętli. Na ścieżce, oprócz naturalnych przeszkód, wybudowano kilka celowych utrudnień dla rowerzystów (rollery, stoliki i skocznia).

– Użytkownicy, chcący spróbować terenowej jazdy rowerem w bieszczadzkich warunkach, muszą przestrzegać regulaminu trasy, czyli między innymi używać przystosowanych do terenu rowerów, kasków, zachowywać kierunek jazdy – zastrzega Mateusz Świerczyński specjalista ds. turystyki i edukacji z Nadleśnictwa Cisna. – W miejscu startu można zostawić samochód. Obecnie jest to tylko utwardzony plac, ale docelowo będzie tam wybudowany parking. Auto można zostawić również pod budynkiem nadleśnictwa, a zarazem OSW „Wołosań”, który oferuje noclegi i wyżywienie.

Obok ośrodka został wybudowany dla dzieci kompleks edukacyjno–sprawnościowy Zielona Klasa, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą oraz zadbać o sprawność fizyczną na siłowni pod chmurką. Jest również wiata turystyczna z miejscem ogniskowym. Dla osób chcących dokonać małej reperacji lub wyregulowania rowerów ustawiono mini stację serwisową. Ścieżka w 85% została sfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG Polska – Słowacja w ramach projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”.

Zwracamy jednak uwagę, z racji ciągle panującej pandemii, na zachowanie bezpieczeństwa w czasie korzystania z leśnego wypoczynku. W trosce o siebie i innych stosujmy się do zasad bezpiecznego korzystania z lasu (14 punktów).

Tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Fot. Mateusz Świerczyński