O filmie “Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” w Dzień Dobry Wakacje

W minioną niedzielę gośćmi programu Dzień Dobry TVN Wakacje byli: Mariusz Bonaszewski, aktor i reżyser filmu oraz Wojciech Zieliński odtwórca roli Mariana Wieleżyńskiego.

Zapraszamy do obejrzenia


“Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”. Kim był zapomniany naukowiec, o którym powstaje film?

Marian Wieleżyński był inżynierem, naukowcem i prekursorem przemysłu gazowniczego w Polsce. Jego niezwykłą i całkowicie zapomnianą historię ma przypomnieć film “Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”. Skąd wziął się pomysł na produkcję i jak twórcy trafili na postać naukowca? Na ten temat w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Mariuszem Bonaszewskim, aktorem i reżyserem oraz Wojciechem Zielińskim, aktorem.

Niezwykła historia alchemika ze Lwowa
Marian Wieleżyński był wyjątkowym człowiekiem, który – choć dokonał rzeczy wielkich – całkowicie przepadł na kartach historii. Film “Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” przybliża jego postać i to robi w dość nietypowy sposób. – Początkowo film miał mieć formę fabularyzowanego dokumentu. W końcu uznaliśmy, że historię Wieleszyńskiego opowie aktor – mówił Mariusz Bonaszewski, aktor i reżyser filmu.

W postać naukowca wciela się Wojciech Zieliński. Aktor w rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak wyznał, że Wieleżyński zrobił na nim ogromnie wrażenie. – W książce, którą o nim czytałem, znalazły się listy, które pisał do żony Jadwigi. Pomyślałem sobie, jakie to jest poetyckie, liryczne. Jak bardzo musiał ją kochać – mówił Wojciech Zieliński.

Warto dodać, że ukochana naukowca była niezwykłą kobietą. – Podobno zrobiła ogromne wrażenie na samym Józefie Piłsudskim, do tego zdarzało jej się szmuglować broń – dodał Wojciech Zieliński.

Lekcja zapomnianej historii
“Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” to przede wszystkim lekcja zapomnianej historii. Twórcy wykazali się ogromną dbałością o szczegóły, aby jak najlepiej oddać charakter i klimat tamtych czasów. Dodatkowo zabierają nas w podróż po przepięknych zakątkach Podkarpacia, gdzie toczy się akcja filmu. Jak twórcy szukali miejsc związanych z naukowcem? Dowiecie się tego z rozmowy w Dzień Dobry Wakacje.


Materiał Dzień Dobry TVN
https://dziendobry.tvn.pl/a/wielezynski-alchemik-ze-lwowa-kim-byl-zapomniany-naukowiec-o-ktorym-powstaje-film


Film w reżyserii Mariusza Bonaszewskiego. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, autorem zdjęć Mariusz Konopka. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska.

Sponsorem głównym filmu jest PGNiG S.A., sponsorami wspierającymi GAZ-SYSTEM S. A. w Warszawie, ORLEN OIL, ORLEN POŁUDNIE, Splast Sp. z o.o., Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., JAFAR S.A. , PGNiG TECHNOLOGIE, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, PRDM Sp. z o.o. w Jaśle, MPGK Jasło Sp. z o.o., Krosno Glass S.A.; Trans-Wiert Sp. z o.o. oraz Samorządy Małopolski i Podkarpacia. Film realizowany jest również ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa.