Obrodziły jodły i buki
Rok 2022 w lasach był urodzajny dla jodły i buka. Dzięki temu zebrane ilości szyszek i nasion pozwolą zabezpieczyć potrzeby szkółkarstwa nawet na kilka lat. Do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla trafiło ponad 18 ton nasion buka i 13 ton szyszek jodłowych do wyłuszczenia. Nadleśnictwa przekazały też do przechowania ponad 800 kilogramów wyłuszczonych już nasion jodłowych i kilkaset kilogramów innych gatunków.
Zbiory dokonywane są w wyznaczonych drzewostanach nasiennych rodzimego pochodzenia.
– Tegoroczny urodzaj większości gatunków można ocenić jako średni, natomiast obficie owocowały buki i jodły – zaznacza Jacek Stankiewicz, naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Krośnie. Część zbiorów pozostała na szkółkach do wykorzystania przy najbliższych wysiewach, duża część jednak trafiła do przechowania w Leśnym Ośrodku Nasiennym pełniącym rolę regionalnej przechowalni, wyłuszczarni i stacji oceny nasion. Co ważne, sadzonki wyhodowane z zebranych nasion muszą być posadzone zgodnie z obowiązująca w Polsce leśną regionalizacją dla nasion i sadzonek – dodaje naczelnik Stankiewicz.
Szyszki jodły rozpadają się jesienią jeszcze na drzewach i uwalniają nasiona, dlatego trzeba je zbierać we wrześniu, natomiast zimą jest czas na zbiory szyszek sosny, modrzewia i świerka.
W Nadleśnictwie Oleszyce szyszki świerkowe zbiera się z plantacji nasiennej zlokalizowanej w leśnictwie Kolonia – zebrano 600 kg szyszek, z których wyłuszczono 12 kg nasion. Posłużą one do produkcji sadzonek w różnych technologiach.
W całym regionie zebrano już w tym roku 22,5 tony szyszek jodłowych, 4,2 tony sosnowych, niecałe 800 kilogramów świerkowych, prawie 200 kg modrzewiowych i 20 kg daglezjowych. Z kolei nasion najwięcej zebrano bukwi – prawie 20 ton, dębu szypułkowego – 12,8 t., dębu bezszypułkowego – 2,6 tony, jak również od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów nasion brzozy, czereśni ptasiej, grabu, jaworu, lipy, wiązu i różnych krzewów leśnych.
Szyszki z drzew stojących zbiera się wyłącznie w wyznaczonych drzewostanach nasiennych i z tzw. drzew matecznych o znanej wysokiej jakości, dzięki temu wyhodowane sadzonki wykorzystane zostaną również do założenia tzw. upraw pochodnych i do badań naukowych, np. testowania potomstwa poszczególnych gatunków drzew.
Tekst: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie