Ocalony od zapomnienia nafciarz romantyk… Rozmowy o Łukasiewiczu i przyszłej współpracy z Politechniką Rzeszowską

W poniedziałek 3 lutego 2020 r. szef Telewizji Obiektyw Bogdan A. Miszczak spotkał się z władzami Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Producent filmu opowiadał o historii i kulisach produkcji dokumentu fabularyzowanego „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Nie była to przypadkowa wizyta, ponieważ już w przyszłym miesiącu (9 marca br.) film zostanie pokazany wszystkim chętnym w auli uczelni. Były rozmowy o Łukasiewiczu ale też o przyszłej współpracy Telewizji Obiektyw z Wydziałem Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Ignacy Łukasiewicz, to niejedyna postać na Podkarpaciu, która warta jest uwiecznienia na taśmie filmowej. Mało kto pamięta dzisiaj np. o  Marianie Wieleżyńskim – „alchemiku ze Lwowa”. A można by wymienić jeszcze kilka genialnych osób, o których całkowicie niesłusznie dziś słuch zaginął – mówił Bogdan A. Miszczak.

fot. Beata Motyka

W czasie spotkania zarówno dziekan WZ dr hab. Marcin Jurgilewicz, prof. PRz, jak i prodziekan WZ ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz wielokrotnie podkreślali, jak ważna jest pamięć o przodkach i kultywowanie tradycji, na której przecież niejednokrotnie zasadza się dzisiaj rozwój nauki i techniki. Odkrycia, wynalazki sprzed lat stały się niekiedy kamieniem milowym w licznych współczesnych rozwiązaniach.

fot. Beata Motyka
fot. Beata Motyka

W spotkaniu uczestniczyły również Jadwiga Korszniak – przewodnicząca samorządu studentów WZ oraz  mgr Aneta Rembisz z Działu Promocji, Karier i Rozwoju PRz. Jak wynikało z dyskusji, są szanse na współpracę Telewizji Obiektyw i Wydziału Zarządzania PRz.


fot. Beata Motyka
por. wz.prz.edu.pl, red. Piotr Cyrek