Od 6 maja rzeszowskie przedszkola i żłobki będą otwarte

„W ubiegły czwartek rozesłaliśmy prośby do rodziców aby określili się czy są zainteresowani aby ich dzieci uczęszczały do żłobków i przedszkoli. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedzi. Wynika z nich, że ok. 25 proc. rodziców chce posłać dzieci do przedszkoli i 15 proc. do żłobków” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

O ilości dzieci jakie będą przyjęte przesądzać będą decyzje Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Najważniejsze z nich to: liczba dzieci w jednym pomieszczeniu nie może przekraczać, pierwszeństwo w przyjęciu mają rodzice pracujący w służbie zdrowia, formacjach mundurowych oraz handlu.

„W żłobkach jesteśmy w stanie zapewnić miejsce dla wszystkich chętnych na obecną chwilę, natomiast w 12 przedszkolach liczba chętnych jest większa niż ilość miejsc po obostrzeniach. W takiej sytuacji będą obowiązywać kryteria postawione przez GIS” – dodaje rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa

Rodzice będą musieli wypełnić deklarację o swoim miejscu pracy aby skorzystać z preferencji.

Rodzice dzieci, które nie zostaną zakwalifikowane do przyjęcia będą mogły pobierać zasiłek opiekuńczy do dnia 24 maja.

Jeśli chodzi o pracę przedszkoli na wakacjach to w myśl obowiązujących obecnie przepisów nie będą one pełnić dyżurów wakacyjnych tylko pracować przez okres 6 tygodni – lipiec – sierpień. W tym czasie nie będzie można przenosić dzieci do innego przedszkola tak jak było to praktykowane do tej pory.

Źródło: UM RZESZOWA