„Plecak dla Ukrainy” od leśników podkarpackich

We wtorek 29 marca we Lwowie leśnicy z RDLP w Krośnie przekazali dla Ochotniczej Obrony Terytorialnej Ukrainy kolejne 50 plecaków – każdy bogato wyposażony w przedmioty przydatne w terenie. To część akcji prowadzonej przez leśników z całej Polski. W minionym tygodniu na Ukrainę pojechało już 120 plecaków przekazanych przez leśników z RDLP w Krakowie i RDLP w Katowicach.

Każda z regionalnych dyrekcji LP koordynuje na swoim terenie zakup i wyposażenie plecaków, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez leśników z Ukrainy. W skład ekwipunku wchodzą m.in. obuwie terenowe, odzież termiczna, rękawiczki, czapki, skarpety, apteczki pierwszej pomocy z uwzględnieniem tzw. wyposażenia taktycznego, termosy, latarki taktyczne, a także żywność o długim terminie przydatności.

Dla łatwości dystrybucji lista produktów stanowiących zawartość plecaka, łącznie z wykazem rozmiarów odzieży, dołączona jest jako zawieszka.

– Z leśnikami ukraińskimi współpracujemy zawodowo od lat, ale obecna sytuacja skłoniła nas do podjęcia zupełnie nowej formy działań – wyjaśnia Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. – Na naszą ofertę pomocy leśnicy z Lwowskiej Dyrekcji Lasów Ukrainy odpowiedzieli prośbą o wyposażenie dla tworzonej formacji obrony terytorialnej. Jestem przekonany, że plecaki i ich zawartość bardzo przydadzą się w obecnej sytuacji. To kolejna z naszej strony forma wsparcia dla walczącej Ukrainy. Transporty z darami trafiały już w minionych tygodniach do Lwowa, Rawy Ruskiej i Skolego.

Wielu leśników przyjęło uchodźców pod swój dach, nie chwaląc się tym na zewnątrz. Poza tym łączna kwota uzyskana ze zbiórek pieniężnych wśród pracowników sięga dziś 200 tys. zł.

– W taki czas ludzka solidarność z ofiarami wojny jest oczywistą powinnością – dodaje dyrektor Marecki. – Mamy świadomość, że to wielkie serce jakie okazujemy dla Ukraińców w potrzebie będzie musiało bić wytrwale i długo. Nieustannie też zachęcamy do udzielania się w skoordynowanych formach pomocy uchodźcom i walczącej Ukrainie.

Informację o przekazaniu darów zamieściła też Lwowska Dyrekcja Lasów Państwowych Ukrainy na swojej stronie internetowej: https://lvivlis.gov.ua/news?id=4986

Tekst: Edward Marszałek

Zdjęcia: Piotr Myćka, Marek Marecki