Podkarpaccy terytorialsi „przeleją krew” dla potrzebujących

W ramach operacji „odporna wiosna” żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższą sobotę „przeleją krew” dla potrzebujących.

W obecnej sytuacji epidemicznej Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie boryka się z problemami donacji krwi. Obecnie szczególne zapotrzebowanie jest na krew B RH – i 0 RH – . Rezerwy w bankach krwi z grupy „minus” zmalały do minimum. Ratując trudną sytuację 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej wraz z dyrekcją RCKiK w tym trudnym okresie zaplanowała zbiórkę krwi. Donacja odbędzie się w Centrum Krwiodawstwa przy ul. Wierzbowej 14 w Rzeszowie, 30 maja w godz. 7.00-12.00.

– W obecnej sytuacji zagrożenia wirusem COVID-19 dużo mniej dawców zgłasza się do centrum krwiodawstwa. Odwołano również zbiórki krwi w zakładach, szkołach oraz inne zorganizowane akcje, co negatywnie wpływa na ilość oddawanej do banku krwi. Potrzebna jest krew szczególnie od uniwersalnych dawców z grupą „0”. Tacy żołnierze w Podkarpackiej Brygadzie poszukiwani są najbardziej. Wiemy, że walka z koronawirusem ciągle trwa i uważam, że w tym okresie taka akcja jest naszym obowiązkiem i zmaterializowaniem naszego motta, gotowości do służby naszej podkarpackiej społeczności. Od powstania WOT żołnierze mojej brygady oddali w sumie ponad 650 litrów krwi, a w ramach operacji „Odporna wiosna” ponad 170 litrów – podkreśla płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich terytorialsów.

Zapobiegając gromadzeniu się dużej liczby osób w jednym miejscu, żołnierze zostali podzieleni na małe grupy, a ich stawiennictwo określono na konkretne godziny. Honorowe krwiodawstwo dla Wojsk Obrony Terytorialnej jest bardzo ważnym projektem. Wynika to z misji formacji, jaką jest „ochrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Źródło: 3. PBOT

Grafika: DWOT