Rzeszów: Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny znalezionego w pustostanie

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 45-letniego mężczyzny. Jego ciało znaleźli wczoraj po południu policjanci sprawdzający pustostan przy ul. Chłopickiego w Rzeszowie. Prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny mogło być wychłodzenie. Prokurator zadecydował o zabezpieczeniu ciała zmarłego do dalszych badań sekcyjnych.

Wczoraj około godziny 15, policjanci z komisariatu na Baranówce kontrolowali pustostany pod kątem przebywania w nich osób bezdomnych. Podczas kontroli obiektu przy ul. Chłopickiego znaleźli zwłoki mężczyzny. Wezwana na miejsce załoga karetki pogotowia potwierdziła zgon. Zmarłym okazał się 45-letni bezdomny. Prawdopodobną przyczyną jego śmierci było wychłodzenie. Wstępne ustalenia nie wskazują na udział osób trzecich, zmarły nie miał widocznych obrażeń.

Miejsce znalezienia zwłok zostało poddane oględzinom, które pod nadzorem prokuratora przeprowadził funkcjonariusz pionu dochodzeniowo-śledczego oraz technik kryminalistyki. Decyzją prokuratora, ciało zmarłego zabezpieczono do dalszych badań sekcyjnych. Jeżeli badanie potwierdzi, że przyczyną zgonu było wychłodzenie, będzie to pierwszy przypadek odnotowany tej zimy na Podkarpaciu.

Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, policjanci podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny czas dla osób bezdomnych, bezradnych, samotnych czy nadużywających alkoholu. Funkcjonariusze w trakcie swojej służby zwracają uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem. Są to zazwyczaj opuszczone budynki, altany na ogrodach działkowych, czy kanały ciepłownicze. Jednak nie zawsze pomoc przyjdzie na czas.

987 to bezpłatna całodobowa infolinia działająca przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Pod tym numerem można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej. Wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na terenie Podkarpacia znajduje się na stronach internetowych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Źródło: podkarpacka.policja.gov.pl