Prezentujemy trailer filmu „Zwyciężyć Tyfus”

Obiektyw Film Studio prezentuje trailer najnowszej produkcji „Zwyciężyć Tyfus”.

Cykl “Polscy Wizjonerzy” powstał z myślą o przybliżeniu szerszej publiczności wybitnych Polaków – mężów stanu, polskich naukowców, wynalazców i wizjonerów.

Obiektyw Film Studio realizuje film fabularny „Zwyciężyć Tyfus”, który w nowoczesnej i atrakcyjnej formie ukazuje biografię wybitnego biologa Rudolfa Weigla.

Producentem i pomysłodawcą filmu jest Bogdan Miszczak:

Pomysł na ten film zrodził się w mojej głowie w ubiegłym roku. Kiedy zacząłem szukać informacji na temat profesora Rudolfa Weigla, doszedłem do wnioski, że lepszego bohatera nie możemy sobie wymyślić. Po pierwsze, związany z Podkarpaciem, po drugie, dokładnie sto lat temu, w 1920 roku Rudolf Weigl opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu.

Koproducentem filmu jest Podkarpacka Komisja Filmowa.

Reżyserem filmu został Marcin Głowacki, który ma na swoim koncie takie produkcje jak „Mój Biegun” czy „1800 gram”. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka.

Profesor Rudolf Weigl – Austriak z pochodzenia, Polak z wyboru, jako pierwszy na świecie
w latach 20-tych XX wieku opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu.W latach 30. XX w. założył we Lwowie Instytut Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami. Prof. Weigl zatrudniał tam setki, a za okupacji tysiące osób karmiących wszy m. in. matematyka Stefana Banacha, poetę Zbigniewa Herberta, licznych członków AK i Żydów, chroniąc ich wszystkich przed wywózką do obozów koncentracyjnych. To niebezpieczne zajęcie, stanowiło niejednokrotnie przepustkę do życia. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla nigdy jej nie otrzymał. Instytut Jad Vashem przyznał mu natomiast medal “Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Ludzi uratowanych przez profesora na całym świecie nie sposób zliczyć. Tym smutniejszy jest fakt, że mało kto dzisiaj o nim pamięta, dlatego warto przypomnieć postać wybitnego uczonego, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Podobnie jak przed stu laty szczepionka Weigla ratowała życie milionom ludzi, tak i teraz szczepienia przeciwko Covid -19 zatrzymują pandemię.

Film o wyraźnych charakterze edukacyjnym nie ogranicza się do przedstawienia najważniejszych faktów opisujących działalność naukowca, ale ukazuje jego życie – także prywatne – w szerszym kontekście epoki. Przełom XIX i XX wieku, I i II Wojna Światowa, dramaty dotykające mieszkańców
Europy, odcisnęły wielkie piętno na życiorysie mieszkającego we Lwowie naukowca, który urodzony
w austryjackiej rodzinie świadomie wybrał Polskę jako swoją ojczyznę.

Realizacja zdjęć została podzielona na dwa etapy. Pierwsza część zdjęć do filmu nagrywana była na przełomie października i listopada 2021 roku w Jaśle, Sanoku i Twierdzy Przemyśl (Fort Wernel).
W bieżącym roku realizowane były sceny historyczne, w Muzeum Historycznym w Dukli, w Pałacu Załuskich w Iwoniczu, w Sanockim Skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle.

W obsadzie filmu znaleźli się znani i cenieni aktorzy:  Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Artur Dziurman, Lesław Żurek, Peter Lucas ale również twórcy młodego pokolenia jak Aleksander Talkowski, Joanna Pocica-Bajer czy Mateusz i Dagny Mikoś. Swoimi kreacjami podkreślając pasje i poświęcenie, które tworzyły świat wielkiego odkrywcy, równocześnie niezwykłego ekscentryka Rudolfa Weigla.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM. Pozostali sponsorzy : Miasto Jasło, Gmina Jasło, Powiat Jasielski, Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Miasto Krosno, Powiat Krośnieński, Gmina Ustrzyki Dolne, Gmina Tarnowiec, Miasto Gorlice oraz firmy: ORLEN OIL Sp. z o. o., ORLEN POŁUDNIE S. A., P. W. Wenta Sp. z o. o. we Frysztaku, Raf Ekologia Sp. z o. o. w Jedliczu, MPGK Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o. o. w Krośnie, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o. o. w Jaśle oraz Sanok Rubber Compan. Film uzyskał wsparcie finansowe Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego jako koproducent filmu.