Przedwojenne Jasło w uniwersum Minecrafta! Zobacz unikatową makietę miasta
Nauczyciele historii i regionaliści od dawien dawna łamią sobie głowy nad tym, jak zainteresować najmłodszych mieszkańców Jasła wielowiekową historią naszego miasta. Odpowiedź na tak postawione pytanie znalazło dwóch miłośników nowych technologii. Jakub Sokołowski i Damian Piwowar postanowili wykorzystać popularną wśród dzieci i młodzieży grę Minecraft do stworzenia wirtualnej makiety przedstawiającej Jasło w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Swój projekt zaprezentują niebawem w Generatorze Nauki GEN. Pokaz odbędzie się 6 października br. w Mediatece.
Dzieje dwudziestowiecznego Jasła naznaczone są tragicznymi wydarzeniami z czasów drugiej wojny światowej. Wysiedlenie i zniszczenie miasta przez hitlerowców stanowi jedną z najczarniejszych kart historii miasta. Miasto, które w pierwszych dekadach ubiegłego wieku określane było mianem „perły Galicji”, niemal w całości zniknęło z powierzchni ziemi. Nic więc dziwnego, że zarówno najstarsi mieszkańcy Jasła, jak też młodsi jaślanie, z sentymentem spoglądają na każdego rodzaju materiały ukazujące ich ukochane miasto w stanie z okresu międzywojennego.
Grono osób, które żywo interesują się historią przedwojennego Jasła, zwiększa się z każdym kolejnym rokiem. Jakub Sokołowski i Jakub Piwowar znaleźli sposób na to, aby tym bardzo ciekawym tematem zainteresować dzieci i młodzież. W tym celu sięgnęli po grę Minecraft, która pozwala graczom na budowanie dowolnych obiektów w unikatowym uniwersum. Wykorzystując możliwości, jakie daje aplikacja, stworzyli wirtualną makietę przedwojennego Jasła. Nieocenionym źródłem informacji o wyglądzie ówczesnego Jasła okazały się przede wszystkim materiały zgromadzone przez Jerzego Rucińskiego, dostępne na stronie http://www.kartki.umjaslo.pl/.
Efekty wielomiesięcznej pracy zaprezentują 6 października br. (niedziela) w Mediatece Generatora Nauki GEN. Prezentacja makiety przedwojennego Jasła w uniwersum Minecrafta odbędzie się w godz. 15.00 – 16.30.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy wszystkich mieszkańców Jasła o okolic bez względu na wiek. Wstęp na prezentację jest bezpłatny.
Informacja prasowa – Generator Nauki GEN