Przypominamy postać wojownika w walce z epidemią! 165 lat temu Ignacy Łukasiewicz niósł pomoc chorym na cholerę

Dzisiaj, gdy cały świat przeżywa walkę z koronawirusem, chcemy Wam przypomnieć wielkiego wojownika w walce z epidemią. Nie wszyscy pamiętają jak wielkie zasługi w tej dziedzinie miał Ignacy Łukasiewicz.

Łukasiewicz zanim został Nafciarzem z Galicji, był gorlickim aptekarzem. Wcześniej zdobył doświadczenie jako farmaceuta w  aptece „Pod Złotą Gwiazdą” we Lwowie.

165 lat temu (w 1855 roku) podczas epidemii cholery jaka nawiedziła Gorlice, Ignacy Łukasiewicz z wielkim zaangażowaniem leczył chorych, bezinteresownie niósł pomoc każdemu  niezależnie od stanu zamożności i wyznania.

Kadr z filmu – nasz bohater, farmaceuta w aptece „Pod Złotą Gwiazdą”.
W roli Ignacego Łukasiewicza Mariusz Bonaszewski


Więcej o filmie >>>

Producentem filmu jest Bogdan Adam Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie występują też między innymi: Dagny Cipora, Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas i Mateusz Mikoś.

Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny – Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: „Światek Boży i życie na nim”.Ignacy Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą jest rafinacja ropy naftowej. Nasz film ukaże i udowodni, że kolebka światowego przemysłu naftowego to Bóbrka na Podkarpaciu.
Zachowane do dzisiaj szyby naftowe i urządzenia naftowe w skansenie to naturalna scenografia do zdjęć wykorzystanych w naszym filmie.

Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wspierają nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.