„Punkt widzenia” – nowy mural w ramach Europejskiego Stadionu Kultury 2021 już jest gotowy

W ramach Europejskiego Stadionu Kultury Rzeszowska Mapa Murali i Graffiti wzbogaciła się o nową pozycję. W rejonie ulicy Reymonta powstał mural inspirowany twórczością rzeszowskiego fotografia z okresu Galicji – Edwarda Janusza. To jeszcze nie koniec kulturalnych atrakcji z nim związanych!

Dokładnie 1 czerwca ruszyły prace nad nowym muralem w Rzeszowie. Pogoda była sprzyjająca tego typu działaniom, dlatego trzech artystów – Michał Czerko, Michał Mach i Dominik Moryń już zakończyło swoje dzieło. Nowy „malunek” zdobi Wiadukt Śląski i powstał w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury.

Nazwa muralu to „Punkt widzenia”. Nie jest przypadkowa. Jego bohaterką jest Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Ten ostatni był znanym rzeszowskim fotografem w okresie Galicji.

Malunek zajmuje 300 metrów kwadratowych i jest wykonany w kolorze. Centralna część kompozycji nawiązuje do zdjęć archiwalnych i ukazuje fotografującą kobietę. Tła wykorzystywane do zdjęć w przeszłości zostały użyte do stworzenia drugiego planu. Pojawiające się elementy na bocznych ścianach otwierają kompozycję w kontekst przestrzenny. Mural swoją formą ma zwrócić uwagę przechodniów, stanowić bodziec do refleksji i swobodnej interpretacji. Jego kolorystyka wpisuje się w otoczenie stanowiące charakterystyczny punkt, który ożywia to miejsce. Całość jest artystycznym dialogiem pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Fotografia, która wieloaspektowo jest tematem muralu, stała się również nieodłącznym elementem życia człowieka. Wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, stanowi przede wszystkim narzędzie do zapisu historii. „Punkt widzenia” w obiektywie aparatu może przenieść nas w zupełnie inną rzeczywistość.

Nowy mural to nie jedyne odniesienie do Edwarda Janusza na Europejskim Stadionie Kultury 2021. 26 czerwca o godzinie 18.00 w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury odbędzie się wydarzenie „Rzeszowskie Janusze”. To projekcja filmów (dwie części) oraz spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza). Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała kiedyś do rodziny Januszów właśnie. Niecodzienne spotkanie poprowadzi Ilona Dusza-Kowalska z Fundacji Rzeszowskiej.

Tekst i fot. Estrada Rzeszowska