„Skłodowska. Radium Girl”, Teatr Papahema


Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza na spektakl SKŁODOWSKA. RADIUM GIRL
przygotowany przez młody zespół Teatru Papahema!

15 stycznia 2019, godzina 10.00

 

Spektakl jest prezentowany w ramach programu edukacyjnego SZTUKA.OBECNY!

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

 Bilety 15 zł

Bilety w sprzedaży w kasie RCKP:
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 (p. 234)

Godziny otwarcia kasy RCKP:
poniedziałek – piątek 10.00-13.00 oraz 14.30-17.30
sobota 10.00-14.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem

Rezerwacja telefoniczna i internetowa:
13 43 218 98 w. 159 | sprzedaz.imprez@rckp.krosno.pl
Rezerwacje dla grup – Iwona Penar tel. 600 533 965

Spektakl zdobył Nagrodę Publiczności na 26. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2018 w Toruniu. Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Dla widzów powyżej 16 roku życia.

tekst i reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Katarzyna Pielużek
muzyka: Natasza Topor
projekcje: Patryk Bychoski
choreografia: Anna Sawicka-Hodun
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska
obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

czas trwania: 90 minut

 

Fragmenty recenzji:

Co ciekawe, Skłodowską gra na zmianę każde z czworga aktorów. I dwóch panów (Paweł Rutkowski i wspaniały Mateusz Trzmiel) nie ustępują w interpretacji tej postaci paniom (Paulina Moś, Helena Radzikowska).
Marcin Pieszczyk, Tygodnik WPROST

Najciekawsze są te fragmenty przedstawienia, w których twórcy snują alternatywną wizję losów Marii. Próbując na przykład zgadywać, jak wyglądałby świat, gdyby guwernantka Skłodowska wyszła za dziedzica Kazimierza Żórawskiego.
Michał Centkowski, Newsweek Polska

Powstał spektakl fascynujący i wyrazisty. Nie tylko o Skłodowskiej, ale też dużo mówiący o Polsce i Polakach.
Anna Dycha, www.bialystokonline.pl

„Skłodowska. Radium Girl” to gra z widzami pełna symboli i odniesień do świata popkultury. Reżyserka posłużyła się aktorami, by na oczach widzów odegrali iście chaplinowską komedię.
Jerzy Doroszkiewicz, Kurier Poranny Białystok

 


Warsztaty towarzyszące spektaklowi

Liczba miejsc: 30
Obowiązują zapisy! Szczegóły: Iwona Penar tel. 600 533 965

Warsztaty aktorskie towarzyszące spektaklowi „Skłodowska. Radium Girl” poprowadzi czworo aktorów Teatru PAPAHEMA – Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. Aktorzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu zajęć teatralnych dla dzieci i młodzieży, dwoje spośród nich pracuje jako asystenci na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, gdzie prowadzą zajęcia z elementarnych zadań aktorskich i scen dialogowych.
Grupa 30 uczestników zostanie podzielona na dwa mniejsze zespoły, co uczyni spotkanie bardziej efektywnym. Każdą z grup będzie opiekowało się dwoje prowadzących. Spotkanie rozpocznie się od intensywnej rozgrzewki typowej dla treningu aktorskiego, w jakim uczestniczą studenci I roku Akademii Teatralnej. W skład rozgrzewki wchodzą ćwiczenia fizyczne, impostacyjne i dykcyjne, a także zadania rozwijające wyobraźnię, pamięć emocjonalną, koncentrację i zaufanie do partnerów scenicznych. Trwające ok. 30 minut ćwiczenia pozwolą uczestnikom zapoznać się ze swoimi barierami psychicznymi i ograniczeniami fizycznymi oraz podjąć próbę przezwyciężenia ich. Ćwiczenia wchodzące w skład rozgrzewki mają formę twórczej zabawy, co ułatwia zainteresowanie nimi uczestników warsztatu. Dla wygody i efektywności warsztatu, konieczny jest sportowy strój.
W drugiej, trwającej około godziny, części spotkania, młodzież zmierzy się z zadaniami aktorskimi nawiązującymi do spektaklu „Skłodowska. Radium Girl”. Zdjęcia przedstawiające różne sytuacje z życia polskiej noblistki będą punktem wyjścia do zbudowania krótkich scen aktorskich. W tej części zajęć skorzystamy z metody dramy, która w krótkim czasie pozwala osiągnąć interesujący artystycznie efekt. Zadanie uatrakcyjni dodanie do pantomimicznych scen tekstów zaczerpniętych z popularnych wśród młodzieży memów przedstawiających Marię Skłodowską-Curie. Zabieg ten jest też spójny z wymową przedstawienia, które ukazuje noblistkę jako ikonę popkultury – bohaterkę produkowanych na masową skalę gadżetów. W kolejnej części warsztatu będziemy pracowali nad interpretacją monologów ze spektaklu. Stworzymy wspólnie portret psychologiczny postaci, która wypowiada dane słowa oraz będziemy szukali sytuacji, w której są one prawdopodobne. Na drobnym materiale, jakim jest monolog, uczestnicy warsztatów spróbują więc wykonać pracę, jaką wykonuje aktor budujący rolę teatralną lub filmową. Spotkanie zakończymy krótką serią ćwiczeń relaksacyjnych. Poziom trudności ćwiczeń proponowanych podczas całego warsztatu, prowadzący będą na bieżąco dostosowywać do możliwości uczestników.

/tekst, mat. fot i graf. nadesłane przez Teatr Papahema/