Strzelnica w powiecie” – ostatni dzwonek dla samorządów. 17 września mija termin składania wniosków o dofinansowanie

Już od września wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych będzie obowiązywał nowy program zajęć strzeleckich w ramach przedmiotu „Edukacja obronna”. Kończy się dwuletni okres przejściowy, który był też oknem dla samorządów, by wybudować klasyczną strzelnicę lub zakupić jej wirtualny odpowiednik. Wnioski o dofinansowanie w ramach projektu „Strzelnica w powiecie” można składać tylko do 17 września.

Fot. Milisystem SA Feniks SC

Już od 2022 roku w szkołach podstawowych w ramach przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” wprowadzono nowe zagadnienia związane z misjami Sił Zbrojnych RP, ich rolą i zadaniami w systemie obronności państwa, a także podstawową pierwszą pomocą w sytuacjach zagrożenia życia i zasadami bezpiecznego posługiwania się bronią palną. W szkołach ponadpodstawowych zajęcia z tego przedmiotu rozszerzono także o praktyczne szkolenie strzeleckie, z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik ASG oraz strzelnic wirtualnych i laserowych. Przez ostatnie 2 lata nie we wszystkich placówkach edukacyjnych takie zajęcia były możliwe, a powodem był brak strzelnic w najbliższej okolicy.

Program „Strzelnica w powiecie”, realizowany od 2018 r. przez Ministerstwo Obrony Narodowej, oferuje dofinansowanie stworzenia strzelnic do 80 proc. kosztów inwestycji. Program ten wspiera tworzenie strzelnic klasycznych, pneumatycznych oraz wirtualnych i właśnie te ostatnie zasługują na szczególną uwagę w kontekście nauki młodzieży. Jak podaje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, do lipca 2024 r. w ramach projektu powstały 22 strzelnice pneumatyczne, 5 klasycznych i aż 288 wirtualnych. Największą popularnością program cieszy się na wschodzie Polski. W województwie podkarpackim, z pomocą programu powstało 31 strzelnic wirtualnych, 2 pneumatyczne i 1 klasyczna. W lubelskim zaś 28 wirtualnych i 4 pneumatyczne. Zainteresowanie widać również na Mazowszu gdzie znajdziemy 26 strzelnic wirtualnych, 2 pneumatyczne i 1 klasyczną. Najmniejsza liczba wniosków składana jest w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim powstało zaledwie 7 strzelnic wirtualnych. W pozostałych województwach także przeważały wnioski o dofinansowanie strzelnic wirtualnych.

Strzelnica w powiecie« jest szansą na upowszechnienie strzelectwa w całej Polsce. Dostęp do nauki mogą zyskać również mniejsze ośrodki miejskie. W programie chodzi głównie o naukę bezpiecznego posługiwania się bronią palną i stworzenie do tego bezpiecznych warunków. Jeśli ktoś w wieku szkolnym pozna te wartości, a następnie wybierze ścieżkę życiową prowadzącą przez mundur np. policyjny lub wojskowy, ma na starcie zakorzenione w sobie prawidłowe nawyki. Program jest realizowany na dużą skalę, ale trzeba pamiętać, że powiaty, które występują o dofinansowanie, nie powinny czekać na ostatnią chwilę. Termin aktualnego naboru upływa już 17 września. Ważne, żeby powiaty nie czekały do ostatniej chwili z wypełnieniem i wysyłką wniosków, ponieważ często wymagają one modyfikacji, na które może zabraknąć czasu – mówi Paweł Mateńczuk, pseudonim „Naval”, weteran jednostki wojskowej GROM, pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej do spraw warunków służby wojskowej.

Strzelectwo może również zainspirować młodych do innej ścieżki – sportowej. Strzelectwo jest pięknym sportem. Na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich z dumą obserwowaliśmy biało-czerwone barwy naszych strzelców, wśród których znajdowali się również żołnierze. Program „Strzelnica w powiecie” wpływa pozytywnie na kształtowanie postawy fizycznej i psychicznej, oprócz tego uczy patriotycznego patrzenia na nasz kraj. Program przeznaczony także dla młodzieży może wskazać im ścieżki dalszego rozwoju. Możliwe, że dzięki programowi w przyszłości zyskamy złotych medalistów lub oficerów – dodał Paweł Mateńczuk, ps. „Naval”, pełnomocnik MON do spraw warunków służby wojskowej.

Fot. Milisystem SA Feniks SC

Akademicki Związek Sportowy szkoli z wykorzystaniem wirtualnych strzelnic

Mija rok odkąd Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym realizuje „Program upowszechniania strzelectwa na lata 2023-2025”. Ma on na celu promowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży poprzez zajęcia strzeleckie w szkołach średnich. Uczniowie uczą się posługiwania bronią, bezpieczeństwa na strzelnicy oraz technik strzeleckich, korzystając z mobilnych strzelnic i replik broni laserowej pod bacznym okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Jednym z kluczowych narzędzi, wspierających program, jest trenażer strzelecki WISŁA SN. To zaawansowane technologicznie urządzenie umożliwia kompleksowy trening strzelecki, uwzględniając różne tory strzeleckie, warunki atmosferyczne i inne czynniki, wpływające na celność. Mobilność i łatwość obsługi czynią ten sprzęt idealnym rozwiązaniem dla szkół. Wystarczy dysponować pomieszczeniem, które da się zaciemnić. W czasie szkolenia korzystamy z rzutnika, specjalistycznego oprogramowania i replik broni, które emitują wiązkę laserową bezpieczną dla oczu. Warto podkreślić, że podczas treningów młodzieży wykorzystywane są wirtualne tarcze strzeleckie, a nie postacie. Dzięki temu uczniowie mogą bezpiecznie i efektywnie rozwijać swoje umiejętności strzeleckie, przygotowując się do realnych wyzwań – mówi Jan Kempara, generał dyw. WP w stanie spoczynku i prezes Milisystem S.A.


Starsze pokolenie z pewnością pamięta przedmiot o nazwie »Przysposobienie obronne«, które w pewnym momencie wyłączono z podstawy programowej. Dziś edukacja obronna wraca do szkół, a jej moduły powoli się rozrastają. W mojej ocenie to bardzo dobry krok. Oczywiście, nie mam na myśli wyłącznie wizji konfliktu zbrojnego, choć jego nigdy nie da się wykluczyć. Edukacja obronna rozwija umiejętności takie jak dyscyplina, koncentracja, precyzja i refleks, które mogą przydać się w codziennym życiu. Ponadto wzmacnia postawy proobronne i patriotyczne, budując wśród młodzieży poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju i rodaków. Dla jednych uczniów będą to po prostu kolejne zajęcia do zaliczania, ale z pewnością trafią się też tacy, którzy złapią bakcyla do strzelectwa sportowego, które jest piękną i rozwijającą dyscypliną sportową, czy też tacy, u których zakiełkuje marzenie o karierze zawodowej w służbach– komentuje Marian Ślimak, były oficer JW Grom i dyrektor zarządzający w Milisystem S.A.

Samorządy muszą się spieszyć – termin mija 17 września

Program „Strzelnica w powiecie” umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego budowę, remonty i utrzymanie strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i organizacji proobronnych. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji pod taką inwestycję nie wszędzie jest jednak możliwe. Doskonałą alternatywą dla klasycznej strzelnicy jest strzelnica wirtualna. Oprócz trenażerów WISŁA SN, które w swoich szkoleniach wykorzystuje Akademicki Związek Sportowy, dostępne są także inne rozwiązania z portfolio Milisystem S.A.

Fot. Milisystem SA Feniks SC

System szkolenia WISŁA SP to zaawansowane rozwiązanie, przeznaczone dla treningu strzeleckiego, zapewniające realistyczne doświadczenia. Pozwala na trening z wykorzystaniem własnej broni palnej lub specjalnych replik, łącząc technologię komputerową z systemami laserowymi. Co ważne, pozwala uniknąć używania amunicji ślepej, dzięki czemu jest w 100 proc. bezpieczna. 

Więcej informacji na temat zasad składania wniosków o dofinansowanie zakupu wirtualnej strzelnicy w ramach projektu „Strzelnica w powiecie” można znaleźć na każdej stronie lokalnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, które rozpatrują wnioski, a także na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej. Termin nadsyłania wniosków mija 17 września. 

***

Spółki grupy Milisystem (Milisystem S.A., Milisystem sp. z o.o.) są firmami technologicznymi zajmującymi się produkcją oraz dystrybucją zaawansowanych rozwiązań symulatorów strzeleckich, na potrzeby rynku cywilnego, jak i militarnego, nie wymagających koncesji czy pozwoleń MSWiA. Milisystem S.A. dysponuje szeroką gamą rozwiązań technologicznych z obszaru trenażerów strzeleckich. W ofercie znajdują się trenażery oparte na technologii laserowej z rodziny Wisła. Dzięki zaawansowanej technologii użytkownicy mogą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie bez konieczności używania ostrej amunicji, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i obniżenie kosztów treningu.


***

Informacja prasowa – Milisystem