Teatr im. Wandy Siemaszkowej wraca do gry i ogłasza repertuar na maj i czerwiec

W związku z decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o wcześniejszym otwarciu teatrów dla publiczności Teatr im. Wandy Siemaszkowej wznowi działalność artystyczną już 22 maja. W repertuarze komedie, prapremiera sztuki o Łukaszu Cieplińskim i spektakle w terenie.

Po długiej przerwie Teatr im. Wandy Siemaszkowej powraca z humorem. Już 22 i 23 maja zaprosi widzów na komedię „Kolacja dla głupca” w reżyserii Marcina Sławińskiego. W czerwcu na Dużą Scenę powrócą także uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki” (również w reżyserii Sławińskiego) oraz komedia Szekspira „Wesołe kumoszki z Windsoru”
w reżyserii Pawła Aignera z popisową rolą Tomasza Schimscheinera.

29 maja odbędzie się natomiast przekładana od miesięcy prapremiera sztuki Jarosława Jakubowskiego „Hiob’51”. Spektakl opowiadający historię życia i śmierci płk. Łukasza Cieplińskiego wyreżyserował Jan Nowara. Związanego z Podkarpaciem prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, jednego z Żołnierzy Wyklętych zagra znany z gościnnych występów w Rzeszowie, a od niedawna zatrudniony na etacie w „Siemaszce” Kacper Pilch. Partnerem spektaklu jest rzeszowski Oddział IPN. Tego dnia Teatr będzie świętował także 60. Międzynarodowy Dzień Teatru. Tuż po prapremierze, podczas uroczystej gali, wybrani pracownicy instytucji zostaną uhonorowani nagrodami Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dyrektora Teatru.

W czerwcu w trasę po Podkarpaciu ponownie wyruszy Scena Wędrowna Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i to aż z trzema spektaklami. W Lubaczowie, Głogowie Małopolskim i Strzyżowie będzie można zobaczyć spektakl „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów” w reżyserii Beniamina Bukowskiego. Do Głogowa Małopolskiego zawita także Robert Żurek w roli Leonarda Cohena w muzycznym spektaklu „Tańcz mnie. Cohen” wyreżyserowanym przez Sławomira Gaudyna. Spektakl „Na pokuszenie” ze śpiewającymi aktorkami Mariolą Łabno-Flaumenhaft i Dagny Mikoś w reżyserii Jana Nowary zostanie zaprezentowany w Radymnie, Przemyślu, Głogowie Małopolskim i Nowej Dębie.

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej trwają także przygotowania do realizacji kolejnych działań w ramach ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki, którego pilotaż miał miejsce w roku ubiegłym. Rzeszowski Teatr jest jednym z operatorów programu rozwijanego pod auspicjami MKDNiS przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Muzyki
i Tańca, mającego na celu stworzenie płaszczyzny umożliwiającej aktywności twórcze lokalnym środowiskom artystycznym oraz prowadzenie działalności edukacyjnej
i animacyjnej. W planach jest szereg wydarzeń angażujących wielu niezależnych artystów, instytucje, uczniów podkarpackich szkół i społeczności lokalne. Teatr pracuje także nad programem nowej odsłony letniego festiwalu znanego pod nazwą TRANS/MISJE, który odbędzie się w sierpniu.

Wszystkie wydarzenia artystyczne odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Widzowie mogą zająć 50 % dostępnych na widowni miejsc. Obowiązkowe pozostają także maseczki i dezynfekcja rąk.

Repertuar dostępny jest na stronie www.teatr-rzeszow.pl Bilety na spektakle odbywające się w Teatrze można zakupić w kasach biletowych i przez internet.

W sprawie biletów na spektakle wyjazdowe, prosimy o kontakt z instytucjami organizującymi wydarzenie.

Źródło: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie